İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin akademik başarılarını etkileyen zihinsel olmayan faktörler
The secandary school students who were being offected the academic success without mental faktor
- Tez No: 134919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Araştırma, İlköğretim İkinci kademe öğrencilerinin“Akademik Başarılarını Etkileyen Zihinsel Olmayan Faktörler”i belirlemeyi amaçlamıştır. Zihinsel olmayan faktörleri öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerine göre betimlemeyi amaçlayan araştırma“Betimleme Yöntemi”ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İlköğretim ikinci kademesine devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise küme örnekleme ve oranlı örnekleme yöntemleri kullanılarak toplam 330 öğrenci, 248 veli ve 199 öğretmenden oluşmuştur. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen zihinsel olmayan faktörler; 1. Öğretmenler açısından: a- Öğretmen tutumları, b- Öğrenciyi tanımaları, c- İletişim tarzları, d- Sınıf yönetim biçimleri, e- Öğretmenlerin konuşma hızlan, f- Öğretmenlerin kişisel sorunları, g- Öğrenciyi motive etme düzeyleri, h- Derslerde uygun yöntem ve teknikleri uygulayamayışlan. 2. Öğrenci açısından: a- Ders çalışma alışkanlıkları, b- Okuldan beklentilerin düşük oluşu, c- Kitap okuma alışkanlıkları, d- Psikolojik sorunlar, e- Duygusal sorunlar, f- Kendine güven, 3. Veli açısından: a- Anne-baba tutumları, b- Kardeş sayısı, c- Ailenin ekonomik düzeyi, d- Çocuklar arası ayrım, e- Oku aile iş birliği, f- Anne-babanın eğitim düzeyi, g- Evin fiziksel özellikleri.II 4. Okuldan kaynaklanan nedenler: a- Okulların fiziksel özellikleri, b- Okulların temizliği, c- Araç-gereç eksiklikleri, d- Sınıf içi iletişim, e- Okulun disiplin anlayışı, 5. Sistemden kaynaklanan nedenler: a- Sınıf geçme sistemi, b- Her yıl değişen kitaplar, c- Ezbere dayalı eğitim, d- Her derste öğrenciden aynı başarının beklenmesi, e- Sınav kaygısı biçiminde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The investigation was aimed to determine of the secondary school students who were being affected the academic succes wihout mental factors. The investigation which aimed without mental factors according to students', teachers' and protectors' opinion was veryfied with 'Description Method.' The cosmos of the investigation was the secondary school student who are still attending. The examples of the investigtion was formed with 'pile examples and proportioned examples methods on 330 students, 248 protectors and 199 teachers.Here are the inventions that being affected the academic succes without mental factors, come by; ACCORDING TO THE TEACHERS The attitudes of teachers The acknowledgment of students The comminication style Determined the model of governing of the classroom The speech speed of the teachers The level of motivating the students The suitable model and technique which are not carried out ACCORDING TO THE STUDENTS The habits of doing homework The low expactation from the school The habits of readind book Phschological problems Sentimental problems The confidence ACCORDING TO THE PROTECTORS The attitude of the parents The number of brother and sister The economy of the family The dissection between children The cooperation between school board and parents The education of the parents The phsical construction of the house THINGS THAT CAUSED FROM THE SCHOOL The phsical constructin of the house The cleanliness of the school The deficiency of the stuffs The cooperation of the students The discipline of the school THE THINGS THAT CAUSED FROM THE SYSTEM Passing class system The books which are changed every year The education system without knowing The expactation of same succes from every lesson from the student The examination anxiety