Ergenlik döneminde bulunan (12 - 15 yaş ) öğrencilerin akademik başarılarında okulun rolü: Batman ili örneği
The role of the school in the academic achievement of students who are in adolescent period (12 - 15 years) - The case in the city of Batman
- Tez No: 419200
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ergenlik dönemi gibi hızlı değişimlerin yaşandığı, inişli çıkışlı bir dönemde, ergen bazen kendisi bile kendisini tanımakta zorlanabilmektedir. Bu dönemde soyut düşünce gelişir. Sosyal hayat çok önemsenir. Aile ikinci planda kalır, arkadaşlıklar onun için çok daha önemlidir. Anne babayla çatışmalar başlamıştır. Ergen kendi kimliğini ortaya koyma çabası içerisindedir. İşte böylesine hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemde ergenin okul başarısı da bu durumdan etkilenebilmektedir. Ailenin ve Okulun yaklaşımları bu aşamada önemli rol oynamaktadır. Nitekim birçok araştırma, okulun sahip olduğu fiziksel, sosyal olanakların, öğretmen ve idarecilerin tutumlarının, uygulanan disiplin anlayışının öğrencilerin akademik başarısında önemli etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bir okulun olumlu bir okul ikliminin, örgütsel kültürünün oluşturulması ve bunların yönetici ve öğretmenlerce kabul alanına alınması, okulun başarısının artmasına ve öğretmen performansının olumlu olarak şekillenmesine yardımcı olacağı yadsınamaz bir gerçektir. Araştırmamız, Ergenlik döneminde bulunan ilköğretim ikinci kademe öğrencilerin akademik başarısında okulun rolünü belirlemeye yönelik yapılmıştır. Bu bağlamda; Ergenlik, Ergenlik Dönemin özellikleri, Ergenlik Kuramları, Akademik başarı, Akademik Başarıyı etkileyen faktörler, Aileden, Öğrenciden, Okuldan ve sosyal çevreden kaynaklanan nedenler literatür taramasıyla derinlemesine analiz edilmiştir. Çalışma evrenini, Batman merkezdeki üç ilköğretim okulundaki 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan toplam 630 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem grubuna konuyla ilgili hazırlanan anket uygulanmıştır. Anketimiz iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde demografik sorular, ikinci bölümde okul iklimini ölçmeye yönelik likert ölçekli sorular yer almıştır. Okul iklimini ölçmeye yönelik hipotezlerimiz; Öğretmenin etkisi, etkisi, Okul olanaklarının etkisi, Aile, Arkadaş ve sosyal çevrenin etkisi, Rehber öğretmenlerin etkisi olarak beş grupta toplanmıştır. Değerlendirmemizde üç okulda da akademik başarıda en büyük etkiyi okulun sahip olduğu fiziksel ve sosyal olanakların oluşturduğu görülmüştür. İkinci etkiyi öğretmenlerin tutum ve davranışlarının belirlediği, üçüncü etkiyi Aile, Arkadaş ve sosyal çevrenin oluşturduğu, dördüncü sıradaki etkiyi İdarecilerin oluşturdu en az etkiye ise Rehber öğretmenlerin sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a period of ups and downs, such as adolescence, experiencing rapid changes, adolescents sometimes have trouble recognizing themselves. During this period, they develop abstract thinking. They really care about their social life. Parents are of secondary importance. Their friends are more important to them. They try to prove their own identities. In a period of experiencing such rapid changes, the adolescent's school performance is affected by this situation. How the parents and the school approach the situation plays a major role at this stage. Indeed, many research emphasize that the school's physical, social facilities, the attitudes of teachers and administrators, and disciplinary have significant influence on students' academic success. It is an undeniable fact that creating a positive school climate, organizational culture, and that administrators and teachers accept these help increase school's success, and shape teacher's performance positively. Our research has been made to determine the role of the school in adolescent secondary school students' academic success. In this context, puberty, adolescence period characteristics, theories of adolescence, academic achievement, and factors affecting academic achievement, reasons arising from the parents, student, school and social environment were analyzed in depth by literature review. Target population of the study is a total of 630 students in 6, 7 and 8 grades in three primary schools in the center of Batman. A questionnaire on the subject has been applied to the sample group and the results have been evaluated.