Mecmu'a-i Kasa'id-i Türkiyye (1-107)
Mecmu'a-i Kasa'id-i Türkiyye (1-107)
- Tez No: 134926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
ÖZET Mecmu a-i Kasâ'id-i Türkiyye, içerisinde nazirelerin de bulunduğu, aynı konulu eserlerden toplanmış mecmualardandır. Bu mecmua, Dîvân edebiyatının ilk dönemlerinden 16. Yüzyıla kadar olan zaman diliminde yaşayan şairlerin yazmış oldukları kasidelerden oluşmuştur. Mecmuada bulunan kasidelerin temel özelliği, dönemlerinin en gelişmiş ürününü yansıtma çabası içinde bulunmalarıdır. Bu yüzden buradaki kasidelerin, dönemlerinin en seçkin örnekleri olarak toplandığını unutmamak gerekir. Aynı zamanda bunların döneminin edebî ölçütlerini en iyi yerine getiren eserler olduğunu söyleyebiliriz. Denilebilir ki, bu kasideler o zamanki canlı ve geçerli edebiyat ortamında süzülerek ve değerlendirilerek ortaya konmuş, beğenilmiş kendi döneminin zevkini yansıtan kasidelerdir. Devam-takip çizgisi içerisinde zamanın etkin şairleri edebî rekabet ortamının en iyi ürününü verme çabası içerisinde görünürler. Bu itibarla çalışmamızı inceleyecek olanlar özellikle 15. ve 16. yüzyıl kasideciliğinin karakteristik örneklerini göreceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Meçmu'a-i Kasa'id-i Türkiyye is one of those collected from likely named magazines in which there are also poems. This magazine consists of the poems written by the poets lived in the period between the early years of Divan literature and the 16 th century. Basic characteristics of the poems in the magazine is their trying to reflect the most developed products of the period. For this reason, it's better to heep in mind that these poems were the most elite examples of their period, in addition, we can say that they were the pieces which cover the requirements of the period. And these poems were the ones which were filtered, evaluated, liked and showing the likes of their period. With in the continue-follow line, main poets of the period were seemed to produce the best pieces of competition situation. In the light of all these, ones who will examine our study will see the characteristics of 15 th and 16 th century poetry.