Mecmû'â-i Kasâ'îd-i Türkiyye'nin içerik yönünden değerlendirilmesi
The evulation of Mecmua-i Kaside-i Türkiye from concept point of view
- Tez No: 147912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mecmu a-i Kasâ'id-i Türkiyye bir nazire mecmuasıdır. Bu nazire mecmuası Dîvân edebiyatının ilk dönemlerinden 16. Yüzyıla kadar olan zaman diliminde yaşayan şairlerin yazmış oldukları kasidelerden oluşmuştur. Nazirenin tabiatı gereği bu mecmuadaki kasideler bir silsile izlemektedir. Bu silsilenin temel özelliği, bir devam-takip olgusu biçiminde olmasıdır. Bu devam-takip müşterek bir çabanın en gelişmiş ürününü elde etme çabası biçiminde görülür. Buradaki kasidelerin dönemin en seçkin örnekleri olarak toplandığını unutmamak gerekir. Aynı zamanda bunların döneminin edebî ölçütlerini en iyi yerine getiren ibdalar olduğunu söyleyebiliriz. Denilebilir ki,bu kasideler o zamanki canlı ve geçerli edebiyat ortamında süzülerek ve değerlendirilerek ortaya konmuş, beğenilmiş kendi döneminin zevkini yansıtan kasidelerdir. Devam-takip çizgisi içerisinde zamanın etkin şairleri edebî rekabet ortamının en iyi ürününü verme çabası içerisinde görünürler. Bu itibarla çalışmamızı inceleyecek olanlar özellikle 15. ve 16. yüzyıl kasideciliğinin karakteristik örneklerini göreceklerdir.
Özet (Çeviri)
Mecmua-i Kaside-i Tiirkiyye is a review of poem(This poem are modeled after another poem in recpect to both content and form) It consist of(qasidas)which were written by poets of the period(From first terms of Divan Literature to 16.century)These qasidas of that review are arranged contin vosuly. This arrengement is avitable for these poems. This main feature of this contunity is being continvation-succedeing action. We sholdun't forget that these qasidas are the most distinguished examples of that period. We can say that these qasidas are the poetic and they were liked,realized in their literature period. İn the line of“Continvation-succedeing”the most famous of that period tried for the information of best quality poems. So,the people who want to examine of our work will see the characteristic examples 15 and lö.centuries qasidas.