Malûmât hareketi
The 'malumat' movement
  1. Tez No: 423653
  2. Yazar: İSMAİL ALPER KUMSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Malûmât Hareketi başlıklı tezimizde, II. Abdülhamid Han Dönemi edebiyatının önemli dergilerinden olan Malûmât ve Malûmât'a yakın dört dergi (Hazine-i Fünûn, İrtika, Resimli Gazete, Musavver Fen ve Edep) etrafında oluşan edebî hareketliliği tanıtmaya çalıştık. Tezimizin amacı, edebiyat tarihlerimizde bütüncül bir bakış açısından uzak olarak“Servet-i Fünûn Edebiyatı”ya da“Edebiyat-ı Cedide”şeklinde adlandırılan dönemin sanıldığının aksine tek sesli olmadığını ortaya koymaktır. Servet-i Fünûn kadar güçlü ve insicamlı olmasa da Servet-i Fünûn karşısında söz söyleyen ve hatta“her şey zıddı ile kaimdir”temel felsefesi ile bakılırsa Servet-i Fünûn'u, Servet-i Fünûn yapan bir Malûmât Hareketi'nin varlığı yadsınamaz. Bu hareket bir yönüyle“eski edebiyatta ısrarcı, değişime ve yeniliğe kapalı”klişesi ile değerlendirilemeyecek kadar yenilikçi ve değişime açık dururken diğer bir yönüyle Divan edebiyatı zevkinden köklü bir kopuşa da mesafeli durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce the gathering and movement around the Malumat magazine at the center and four of alike magazines such as Hazine-i Fünûn, İrtika, Resimli Gazete, Musavver Fen and Edep, which were being published in the era of Sultan Abdülhamit II. The main purpose of this work is to break off the prejudice and criticize the view that mainly labels that period as“Servet-i Fünun”or“Edebiyat-ı Cedide”literature and ignores the other aspects and alternative thoughts that were discussed at the time. The reality of such a movement, which wasn't strong and consistent enough against Servet-i Fünun and that was led by Malumat, can't be ignored. In fact, the factor that made Servet-i Fünun movement more acceptable and discussable was the existence and resistance of such a movement. This movement can't be underestimated with such a cliché which claims that it was close to change and new ideas, and insistent on old literature. On the contrary it was an innovative movement and open to change in literature, but it wasn't in favor of breaking with Divan literature radically, neither.