Betrayal in Under Western Eyes by Joseph Conrad, The Painted Veil by Somerset Maugham, and Bir Düğün Gecesi by Adalet Ağaoğlu
Joseph Conrad'ın Under Western Eyes, Somerset Maugham'ın The Painted Veil ve Adalet Ağaoğlu'nun Bir Düğün Gecesi Romanlarında İhanet
  1. Tez No: 250784
  2. Yazar: BİLGE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN COŞKUNOĞLU BEAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, üç farklı edebi eser üzerinden ihanet temasını incelemektedir. İhanet üç romanda değişik şekillerde görülmektedir. Tezin birinci bölümünde, İngiliz yazar Joseph Conrad'ın Under Western Eyes eserindeki başkarakterin arkadaşına ihanetinin sebepleri, süreci ve sonuçları değerlendirilmektedir. İhanet eden karakterin psikolojik çözümlemesi yapılmıştır. İkinci bölümde yine bir İngiliz yazar olan Somerset Maugham'in The Painted Veil eseri aldatma başlığı altında incelenmiştir. Aldatan kadını buna iten sebepler, aldatma sonrası yaşadığı vicdan azabı ve aydınlanma süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Bir Türk yazar olan Adalet Ağaoğlu'nun Bir Düğün Gecesi romanındaki 1970 dönemi Türkiye'si arka planında, iki karakterin ideolojilerine ihaneti ele alınmaktadır. Karakterlerin neden politik düşüncelerinden saptıkları ve bir düğün gecesinde neler hissettikleri temel alınarak, psikolojik durumları incelenmiştir. Her üç romanı bir başlık altında toplayan sevgisizlik ve ikilem gibi temalar üzerinde özellikle durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the theme of betrayal in three different literary works. Betrayal is seen in different forms in the three novels. In the first chapter of the thesis, the protagonist?s betrayal to his friend in the English writer Joseph Conrad?s Under Western Eyes is evaluated in terms of the reasons, process, and results. Psychological analysis of the character that betrays is made. In the second chapter adultery is examined in The Painted Veil by Somerset Maugham, who is another English writer. The reasons for the adultery the woman commits, her guilty conscience after the adultery, and the enlightenment process are discussed. In the third chapter, two characters? betrayal to their ideology is examined with the background set as Turkey in the 1970s in Bir Düğün Gecesi by Adalet Ağaoğlu, who is a Turkish writer. Psychological status of the characters is studied based on their feelings at a wedding night with their reasons to have deviated from their political views. Themes such as lack of love and dilemma, which collect the three novels under the same title, are particularly examined.