Yöneticilerde stres ve tükenmişlik düzeyleri ile bireylararası çatışmalara girme eğilimi arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma (Bursa ili üç tekstil firması örneği)
A Study of relationship between stress, burnout and interpersonal conflict of managers (an example of three textile companies in Bursa)
- Tez No: 134978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
11 ÖZET YÖNETİCİLERDE STRES VE TÜKENMİŞLİK DÜZEYLERİ İLE - BİREYLERARASI ÇATIŞMALARA GİRME EĞİLİMİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Bursa İli Üç Tekstil Firması örneği) Ayhan AYDEMİR Yüksek Lisans-2003 İşletme Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ersan SÖNMEZ Bu çalışmanın amacı, tekstil endüstrisinde istihdam edilmiş yöneticilerin stres ve tükenmişlik düzeyleri ile bireylerarası çatışmalara girme eğilimleri arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Araştırmaya ilişkin verileri Bursa' da faaliyet gösteren üç tekstil firmasında istihdam edilmiş 72 yöneticiden toplanmıştır. Sözkomısu ilişkileri belirlemek amacıyla stres, tükenmişlik ve bireylerarası çatışma eğilimi ölçekleri ve bunların alt ölçeklerinden elde edilen puanlar arasında korelasyon analizi yapılmıştır. İkinci aşamada stres, tükenmişlik ve bireylerarası çatışma eğilimlerinin; cinsiyet ve medeni hale göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermedikleri t-testi ile yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık gösterip göstermedikleri tek yönlü varyans analizi ile sorgulanmıştır. Anlamlı farklılığın kaynağım belirlemek için Tukey HSD testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yöneticilerin stres düzeylerinin duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma ile pozitif yönde anlamlı ilişki içinde olduğu, bireylerarası çatışma eğiliminin duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşmayla pozitif yönlü, kişisel basan ile negatif yönlü anlamlı ilişki içinde olduğu belirlenmiştir. Stres düzeyi ve bireylerarası çatışma eğilimi arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Stres düzeyinin eğitim durumuna göre, duyarsızlaşma düzeyinin yaşa göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill. ABSTRACT A STUDY OF RELATIONSHIP BETWEEEN STRESS, BURNOUT AND INTERPERSONAL CONFLICT OF MANAGERS (An Example of Three Textile Companies in Bursa) Ayhan AYDEMİR Master Thesis-2003 Department of Management Advisor: Ersan SÖNMEZ, Asistant Professor The purpose of this study was to examine relationships between stress levels, burnout levels and interpersonal conflict tendencies of the managers working in textile industry. Data were collected from 72 managers working in three textile companies in Bursa. Correlation analyses were used between the scores of stress, burnout, interpersonal conflict tendencies inventories and subinventories. Whether stress level, burnout and interpersonal conflict tendency vary significantly according to gender and marital status investigated by t-test, wheter they vary acoording to age and educational status investigated by one way variation analysis (ANOVA). Tukey HSD test was used to find the source of significiant differences. Results of this study indicated that stress level was significantly correlated with emotional exhaustion and depersonalization. Interpersonal conflict tendency was significantly correlated with emotional exhaustion and depersonalization in positive direction and it was significantly correlated with personal accomplishment in negative direction. There was no significiant rclationsihip between stress level and interpersonal conflict tendency. Stress levels were significantly different in terms of educational status and depersonalization levels were significantly different in terms of age.