Öğretmenler odasında konuşulan ve gündemi oluşturan konular (Eskişehir il merkezi ilköğretim okulları örneği)
Teachers stafferoom conversations and their role in constituting the agenda of school life
- Tez No: 134984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET ÖĞRETMENLER ODASINDA KONUŞULAN VE GÜNDEMİ OLUŞTURAN KONULAR (Eskişehir İl Merkezi İlköğretim Okulları Örneği) TATLEDİL, EFNAN Yüksek Lisans-2003 Eğitim Yönetimi,Teftişi, Planlama ve Ekonomisi Danışman: Doç. Dr. Selahattin Turan Bu araştırmada; öğretmenlerin öğretmenler odasmda bulundukları zaman zarfında konuştukları ve gündemlerini oluşturan konular ile bunların konuşulma sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılında Eskişehir îl merkezindeki ilköğretim okullarında görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Sosyo-ekonomik düzeylerine göre belirlenen 30 ilköğretim okulunda görevli öğretmenler araştırmanın örneklemine dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan ölçek kullanılmıştır. Öğretmenler odasında konuşulan konuların öğretmenlerin cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediği t testi ile, diğer bireysel özellikler (yaş, branş, kıdem, eğitim durumu, en uzun süre görev yapılan yerleşim bölgesi) ile okulların sosyo-ekonomik düzeylerine ilişkin farklılıklar varyans analizi ve Tukey testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenler odasmda en sık konuşulan konuların başında, öğrencilerin davranış bozuklukları ve bunların giderilmesi ile Türkiye koşullarında öğretmen maaşlarının durumu ve eğitim-öğretim etkinlikleri kapsamında yer alan konular gelmektedir. Öğretmenler odasmda konuşulan konular ile bunların konuşulma sıklığı öğretmenlerin cinsiyetlerine göre önemli farklılıklar gösterirken, diğer bireysel özellikler ve okulların sosyo-ekonomik düzeyleri açısından çoğunlukla farklılık yoktur. Öğretmenlerin, eğitim-öğretim faaliyetlerini hazırlama, uygulama ve değerlendirme sürecinde, meslektaşlarıyla işbirliği ve yardımlaşma amacıyla öğretmenler odasını bir iletişim mekanı olarak kullandıklarım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEACHERS' STAFFROOM CONVERSATIONS AND THEIR ROLE IN CONSTITUTING THE AGENDA OF SCHOOL LIFE TATLIDİL, EFNAN Master Thesis-2003 Educational Administration, Supervision, Planning and Economics Advisor: Selahattin Turan, Associate Professor The purpose of this study was to determine the subjects that were spoken by teachers and their frequency while they were in the staffroom. Data were collected from 30 teachers who work in the elemantary public schools in Eskişehir, during the school year of 2002-2003. The data were collected by means of a questionnaire prepared by the author. Statistical tests were used to determine whether the subjects that were spoken in staffroom showed difference according to their sex, and for other individual differences such as (age, branch, seniorty, education, and location in which they worked the longest) and the differences about socio-economic level of the schools variance. Results of the study indicated that the subjects which were mostly spoken in staffroom were about misbehaviors of students, education and teaching activities and teachers' salary. Although the subjects that are spoken in teachers' staffroom change according to the teachers' gender, there isn't significant difference from the viewpoints of other characteristics and socio-economic levels of schools. Results of the study shows that the teachers use the teachers' stafroom as communication place to cooparate and to help with their collegues in the process of preparing, practising and evaluating education and teaching activities.