Çok partili yaşama geçiş döneminde Eskişehir (1946-1950)
Multiparty transition period in Eskişekir (1946-1950)
- Tez No: 134986
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET ÇOK PARTİLİ YAŞAMA GEÇİŞ DÖNEMİNDE ESKİŞEHİR (1946-1950) METİNTAŞ, MUSTAFA YAHYA Yüksek Lisans-2002 Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Danışman: Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin çok partili yaşama geçiş sürecini Eskişehir İlinde meydana gelen gelişmelerle birlikte incelemektir. Bu çalışma yapılırken modern siyasal yaşamın her boyutu tarihsel gelişim süreci içinde göz önünde bulundurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın verileri, çalışmaya konu olan dönem ile ilgili yayınlanmış çeşitli anı ve araştırma eserleri, makaleler, dönemin Eskişehir'inde yayınlanan çeşitli gazetelerden toplanmıştır. Ayrıca 1946- 1950 yılları arasında Eskişehir'in siyasal yaşamda rol almış şahıslar arasından, hayatta kalanlarla da çeşitli görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Eskişehir Kenti' nin, yetiştirmiş olduğu önemli siyasetçilerle Türkiye'nin siyasal tarihinde çok önemli bir dönem olan çok partili yaşama geçiş döneminde etkin bir rol oynadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MULTIPARTY TRANSITION PERIOD IN ESKİŞEHİR (1946-1950) METİNTAŞ, MUSTAFA YAHYA Master Thesis-2002 (The History Of Turkish Republic) Advisor: Ali SARIKOYUNCU, Professor The aim of this study is to investigate the multiparty transition period in Turkey, with the developments having happened in Eskişehir. In the study all of the components of modern political life has been analysed, taking the historical developments of period into account. The data of the research have been collected from various recollections, studies and articles related with the poeriod and newspaper that were published at the time in Eskişehir. In addition those who have taken part in those years political life have been interviewed. It has been concluded from the data collected that well-known political figures in Eskişehir have played important roles in multiparty transition period in Turkey.