Misyonerlik ve Türkiye'de misyonerlik faaliyetleri
Missionary and missionary activities in turkey
- Tez No: 209359
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Latince ?missio? teriminden gelmekte olan misyon, sözlük anlamı itibariyle görev, yetki, bundan türetilmis olan misyoner terimi ise görevli olan kisi anlamlarına gelmektedir. Misyonerlik faaliyetleri sadece Hıristiyan misyonerler tarafından yapılmamıstır. Tarih boyunca her türlü inanç sistemi misyonerlik faaliyetinde bulunmustur. Fakat bu faaliyetleri en yogun sekilde yapan topluluk Hıristiyanlardır. Hıristiyanlıkta misyonerlikle ilgili referanslar Hz. sa'nın ncil'deki ifadelerine dayandırılır. lk misyonerlerin havariler oldugunu söylemek mümkündür. Havariler içinde ise Aziz Pavlus'un çok önemli bir yeri vardır. Pavlus'un örgütlü ve planlı olarak misyonerlik faaliyetlerini baslattıgı söylenebilir. Pavlus sonrası dönemlerde, özellikle Roma mparatorlugu zamanında misyonerlik faaliyetleri hız kazanmıs, en parlak dönemlerini mparatorluk zamanında yasamıstır. Misyonerlerin slamiyet'le tanısmaları 800-1500 yılları arasına denk gelmektedir. Hıristiyanların slam'a karsı olan ılımlı tavırları zamanla degismistir. Hıristiyan misyonerliginde temel amaç her ne pahasına olursa olsun insanları Hıristiyanlastırmaktır. Bu yolda her türlü metod kullanılmıstır. Gerektiginde siddet kullanmaktan kaçınmamıslardır. Osmanlı döneminde yogun olarak faaliyet gösteren misyonerler, bunu Türkiye Cumhuriyeti'nde de devam ettirmek istediler. Fakat Osmanlıda buldukları rahat ortamı cumhuriyet döneminin ilk yıllarında bulamadılar. Özellikle Atatürk zamanında misyonerlere karsı sert tedbirler alınmıstır. Daha sonraki yıllarda misyonerler metod degistirerek faaliyetlerine devam ettiler. Türkiye tarihi ve cografi konumu itibariyle Hıristiyan dünyasının ilgi merkezi olma özelligine sahiptir. Yapmıs oldugumuz bu çalısmada misyonerlerin tek amacının Hıristiyanlıgı yaymak olmadıgını, bunun yanında onu, siyasi, ekonomik, sömürgecilik, emperyalizm v.s. birçok hususun vasıtası olarak kullandıkları anlasılmaktadır. Misyonerligin dogru bir sekilde tanımı ve tahlili yapılmalıdır. Çünkü isin arka planında istismar vardır. Bu nedenle milli ve manevi degerlerin ögretilmesine ve bu ögretimin ehil insanlar tarafından yapılmasına önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Deleviring from the term in Latin ?Missio?, in dictionary has the meaning of mission, authorazition, and sourcing from this term missioner means the responsible person or authorized person . The aim of the missioners is to make the all world Christian. On condition that they can not reach their aim, new aim concretes to bring to control that community taking all their custom and tradition out . Missionary facilities has not been handled only by Christian missioners, Through the history all kinds of divine religional system applied the missionary. But Christians do it densely . The referances on missionary is based on the statement of Jesus in Bible. it is nearly possible to say the first companies of Jesus are the the first missioners .St Pavlus had a graet importance .It can be said that Pavlus?s had initiated the missionary facilities in an order .After the times of Pavlus , especially time of Roma , missionary facilities had speed up and had had the brillant time in emperior time . It was between 800 -1500 when the missionary met with Islam , gradually the warm behaviours of Christians toward Islam had changed .In Christian missionary , the basic aim is to christianate no matter what it cost . all ways had been followed for this case. they had not avoid of violience when necessary. Missioners who implemented densely at Ottoman time, tried to keep it in Turkey Republic. But they could not find the easy way in first years of Republic compared with Ottoman. Especially time of Ataturk, hard precation had been taken Following years they went on their facilities by changing their method . Turkey had the attention centre of the Christian world for its historical and geographical location. On this work it has been understood that; Christian only aim is not to convey the christianism, but also to use it as a medium of political, economical, explotation, emperalizm v.s, many cases. A correct analyse and meaning of missionary should be fulfilled. cause, underlying scheme is abusement. Therefore, teaching of national and divine values, implementance of these by the skilled people must be taken into consideration