Türk modernleşmesi sürecinde Rock kültürü: İzmir örneği
Rock culture in the Turkish modernization process: İzmir specimen
  1. Tez No: 135052
  2. Yazar: ONUR ÖZEGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE OKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Türk Modernleşmesi Sürecinde Rock Kültürü : izmir örneği Bu çalışma, araştırmacının da içinde bulunduğu rock ve heavy metal Icültürünün İzmir Metropolündeki görünümünü, yaşantısını anlama ve sorgulama çabasını içermektedir. Bunun için, Batıda ve Türk Toplumunda“modernleşme”olarak adlandırılan; bilimin, aklın ve teknolojinin temel alındığı toplumsal yapılanmalar ve bu yapıların oluşumuna yol açan düşünsel, siyasal, kültürel perspektife ve birey anlayışına değinilmiştir. Bununla birlikte zihniyet yapılan üzerinden doğu ve batı toplumlarının, ferklı modernleşme biçiminin nedenleri ve sonuçları aktarılmaya çalışılmıştır. İzmir kentinde Alsancak'ta Gazi Kadınlar, Muzaffer İzgü, Bornova Sokağı ve Gündoğdu meydanında bulunan Rock Barlar' da çalan gruplar, Konak Meydanı ve Karşıyaka Çarşısında bulunan müzik marketler araştırma alanı olarak seçilmiştir. Ayrıca Heavy Metal gruplarından tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen ve yine bu müzik ve kültürü hakkında yayın yapan bir dergi araştırmaya dahil edilmiştir. Derinlemesine mülakat tekniğiyle elde edilen araştırma sonuçları çalışmada ayrıntılı olarak değerlendirilmiş ve sonuçta Rock ve Heavy Metal yaşantısı tartışılmıştır. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rock Culture In The Turkish Modernization Process : Izmir Specimen This study focuses on the endeavors to understand and question the Rock and Heavy Metal culture, in which the researcher himself is also a participant, in the İzmir Metropolitan. Therefore, it refers to the social structuring based on wisdom and technology, which the Western and Turkish Societes name“modernization”, and the political, cultural, and ideal perspectives and individual understanding, which lead to the formation of such structuring. Alongside this, it also tries to convey the reasons of the different modernization forms of the eastern and western societes due to their diverse mentality and the consequences of this difference. The research area forming the basis of this thesis has been selected from amongst the bands playing at Rock Bars located in İzmir and, in particular, on the Gazi Kadınlar, Muzaffer İzgü and Bornova streets and the Gündoğdu Square in Alsancak and the Music Markets appearing on the Konak Square and Karşryaka Bazaar. Moreover, a number of Heavy Metal bands selected at random and a Magazine published particularly on this music and the culture it created have also been handled in the research. The results obtained upon deep interview techniques have been evaluated carefully in the research with a view to discussing the Rock and Heavy Metal life style. 105