Buryat mizahı
The Buryat humour
  1. Tez No: 135053
  2. Yazar: ERJENA AIOUROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET“Buryat Mizahı”çalışmamızda Buryat mizahının tarihi gelişimi, türleri tanıtılmakta ve mizahî unsurları içeren türler incelenmektedir. Buryat mizahı üzerinde Türkiye'de yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Buryat mizahının, Türkiye'deki araştırmacılara tanıtılmasının yararlı olacağım düşünmekteyiz. Çalışmamızın“Giriş”bölümünde, Buryatya'nın tarihi, coğrafyası, kültürel, dinî, sosyal yapısı ile folklor ürünleri hakkında bilgiler verilmiştir.“Gülme Nedir”adlı Birinci Bölüm' de, gülme ve mizahın tanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Mizah türü ile ilgili çeşitli bilim adamlarının görüşlerine yer verilerek mizah türü ile ilgili çalışmalar ele alınmıştır.“Gülme Teorileri”adlı ikinci Bölüm' de, gülme ile ilgili teoriler ve bu teorilere getirilen eleştiriler ele alınmıştır. Bu bölümde rahatlama, üstünlük, uyumsuzluk, rahatlama teorileri ile gülmede yeni bir teori incelenmiştir.“Buryat Mizahı”adlı Üçüncü Bölüm,“Rusya'da Mizah”ve“Buryat Mizahı”adı aranda iki bölüme ayrılmıştır.“Buryat Mizahı”adlı alt bölümde, öncelikle Buryat mizahının tarihî gelişimi ele alınmış ve sözlü halk ürünlerinde bulunan mizahî unsurlar incelenmiştir.“Sonuç”gülme ve mizah tanımı ve türleri ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda yapılan tespitlere yer verilmiştir. Türkiye'de, Buryat mizahı üzerinde yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle Buryat mizahı üzerinde hazırlanan çalışmamızın önemi, bu boşluğu doldurma konusunda atılan ilk adım olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the study“The Buryat Humour”the historical development of the Buryat humour, its kinds and elements are evaluated. The“Introduction”gives information about the history of Buryatia, its geography, culture as well as religious, sosial structure and folklore elemets. In the First Chapter of this study, humour kinds are thoroughly discussed. In the Second one, humour theories and the criticism on the theories of humour are investigated. In the Third chapter the Buryat humour is researched, apart from this, studies on Russian and Buryat humour are evaluated. In the“Conclusion”part of thesis general evaluation of the definition of satire and humour and their kinds is presented. The results of this study are applied.