Saken Seyfullin 'Ötken Künder' (İnceleme-metin-dizin)
Saken Seyfullin 'Ötken Künder' (Examination, text, index)
  1. Tez No: 135058
  2. Yazar: GÜLNAR KOKIBASOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Özet Sovyet Kazakistan' in 1919' da kurulmasından sonra resmî ideoloji doğrultusunda eserler görülmeye başladı. 1924' te Türkistan' in ayrı ayrı Cumhuriyetlere bölünmesinden sonra edebiyatçılardan yeni rejime ayak uydurmaları istendi. Çeşitli zorlamalarla bazı milliyetçi sanatçılar“Sovyetleştirildi”. Bunların birçoğu 1937 - 1939 katliamından kendilerini kurtaramadılar. O devrin mühim simaları: Saken Seyfullin, Muhtar Avezov, Sabit Mukanov, Gabidin Müstafin, Tahavi Ahtanov, Abdilda Tajibayev, Gali Ormanov' dur. Biz bu çalışmamızda Kazak Edebiyatım başarıyla temsil eden, 1938 yılında Sovyetler Birliği' nde uygulanan represya siyaseti sonucunda öldürülen Saken Seyfullin' in hayatı ve eserlerini, 1914 yılında Kazan' da yayımlanan ilk şiir kitabi“Otken Künder”i Kazak Türkçesi üzerinde inceledik. Saken Seyfullin 1894' te eski ismi Akmola olan, Karaganda nın Janaarka vilayetinde doğmuştur. Köy imanımdan ilk öğrenimi gördükten sonra, 1908 yılında Akmola ilk öğretim okulunu tamamlamıştır. 1913 yılında Sibirya Üniversitesi olarak bilinen Ombı öğretmen seminaryasına kabul edilmiştir. 1916 yılında bu okuldan mezun olmuştur.“Otken Künder”şiir kitabında şair; aşk, vatan sevgisi, şiir, sanat, hayat, dostluk, yakınlık, emeğin karşılığı, yurt hasreti gibi konularla ilgili düşüncelerini ortaya koymuştur. Şairin şiirlerini inceleme sırasmda sesbilgisi (Fonoloji), şekilbilgisi (Morfoloji), cümle bilgisi (Sintaks) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Kazakh Literature starts with rith after establishment of Kazakh Khanate, as a result constitution of Kazakh Clan and Kazakh-Turkish during second half of 15th century (after 1457). Kazakh people who continued their nomadic way of life until the bedinning of 19th century has a rich public literature. Contemporary Kazakh Literature starts in 19th century and consists of three parts: 1) Preparation Period (19th century), 2) Freedom Period (1905-1920), and 3) Soviet Period (era after 1920). In 20 August 1919 Russians abolish the National Government and establish The Kazakhstan Autonomous Soviet Socialist Republic. Thus, a new literature emerges in Kazakhstan under the pressure of Socialism and Communism. In these years nationalist artists who do not pace with new regime were killed in 1937-1939 massacres. Well-known persons in that period were: Saken Seyfullin, Muhtar Awezov, Sabit Mukanov, Gabidin Müstafin, Tahaui Ahtanov, Abdilda Tajibayev and Gali Omarov. In this research we, under the light of his first poem book printed in Kazakh in 1914 called“Otken Künder”, studied the life and works of Saken Seyfullin, who repesented Kazakh Literature successfully and were killed as a result of represya politics applied in Soviet Union in 1938. Saken Seyfullin was born in the city of Jana-arka of Karagandy(former name is Akmola) in 1984. After taking his first education form imam of the village, he graduated form Akmola elementary school. He was accepted to Omba Teacher seminary (known as Siberia University) in 1913 and graduated in 1916. In his book called“Otken Künder”, poet set forth his thoughts related to issues such as: love, patriotism, poem, art, life, friendship, affinity, to get the return of labor and longing for homeland. During studying the poems of the poet, phonology, morfology and syntax take place.