Toprak mahsulleri vergisi ve İzmir vilayetinde uygulanması (1943-1946)
Agricultural products tax and its implementation in İzmir district (1943-1946)
- Tez No: 135059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Özet: ikinci Dünya Savaşının fevkalade şartlarında silah altında tuttuğu ordu ve kentlerde oturanların beslenmesini sağlama amacıyla Toprak Mahsulleri Vergisi, tanm ürünleri üzerinden aynen alınmaya başlandı. Çoğunluğu az ve orta büyüklükte toprak sahibi olan köylülerin çoğunluğu askerde olduğundan üretimin düşmesi kaçınılmazdı. Bir de köylüler vergisini kaçırınca, hükümet TMVden elde etmeyi düşündüğü, tahsilatı yapamamıştı. Üstelik, Cumhuriyet kurulurken en büyük desteği veren ve rejimin yapıtaşı olan büyük toprak sahipleri ile Halk Partisi arasındaki bağ, TMV ile zedelenmiş oluyordu. TMV tasarısı mecliste görüşülürken aleyhte söz alan rmUetvekiuerinin, Demokrat Parti'nin kurucu kadrosunda yer alması bunun bir göstergesichr. Ayni olarak tahsil edilmesi sebebiyle, halk arasında aşar olarak da bilinen TMV, afyon, pancar ve tütünden nakden almıyordu. Hükümet, 1943 yılında ilk kez tahsil edildiğinde yaşanan sıkmtilan gidermek için bir sonraki yıl vergiyi yeniden düzenledi. Vergi tahsilatında bir önceki yıl uygulanan, mahsulün ölçülmesi usulü terk edilerek, tahmin usulüne geçilmişti. Bu önemli değişiklikler nedeniyle, iki TMV olduğunu söyleyebiliriz. Tahsilatı süresince TMV hakkında çıkarılan genelge ve kararnamelerle yapılan değişikler göz önünde tutulduğunda, devletin bu vergide uygun bir yöntemi bir türlü bulamadığı da anlaşılmaktadır. TMV, çıkarılmasının gerekçesi olan savaş sona erince, bu vergi de yürürlükten kalktı.
Özet (Çeviri)
Abstract: Agricultural Products Tax(APT) was collected in the extraordinary conditions of Word War D, finom farmers to overcome the nutrition problem of the soldiers in the army and people living in the cities, hi such a condition that, the majority of aimers who have a small or a medium scale of land being in the army, it was usual decreasing of the total production. In addition to that act, the farmers were hiding their goods from the officers. As a result, government was unsuccessful to access the amount that it wished to get before APT was implemented. Furthermore, because of APT, the alliance formed between landowners and the party was damaged. Landowners were the most prominent section of the society giving essential support to the Republic, during the construction period. It was a proof that, deputies criticizing the tax were among the founders of Democrat Parly. Because it was collected tax in kind, APT was called as aşar by farmers. In some products, it was possible to pay the tax in money, such as; opium, beet and tobacco. The government, reorganized the tax, to solve the problems experienced in 1943. The method of estimating was preferred to implement instead of weighing. That was an important change that it leads us to talk about two different taxes. If we consider bylaws and decisions issued by government, it is clear that any convenient way of collecting tax wasn't able to be found. After the end of WW Q, which was the main was the reason of publishing APT, it was abolished.