Çağdaş felsefede öteki problemi
Other problems in contemporary philosophy
- Tez No: 434544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ben, kendi dışındaki var olanları kendiyle karşılaştırarak kendi alanını oluşturur ve böylece sınırlarını çizer. Öteki“ben”in dışındakiyle ilk kurduğu temasla ortaya çıkar. Bu temas kurulan“öteki”, tarihin seyrinde pek çok defa değişiklik göstermiştir. Bazen bir kişi, grup, topluluk, kurum, ideoloji, düşünce, devlet, ırk, inanç“öteki”olabilirken bazen de doğa, cinsiyet, cinsel tercih“öteki”olmuştur. Ben'e“ben”diyebilmemiz için öznenin kendi bilincine varmış olması gerekir. Kendi bilincinin farkına varmış olan bir Ben, kendi sınırlarını çizmiş demektir. Kendi sınırlarını çizmiş olursan, kendin olmayanın da sınırlarını çizmiş olursun. Bu da kendin olmayanı yani ötekini tanımış ve tanımlamış olmak demektir. Böylelikle Ben ne olduğunun ve ya ne olmadığının farkına varır. Güçlü, zengin, iktidar, çoğunluk, erkek, şehirli ve eğitimli“ben”iken; zayıf, fakir, muhalefet, azınlık, kadın, köylü ve eğitimsiz“öteki”dir. Ben nasıl ki bir başkasının öteki'si içinde yaşıyorsam, bir başkası da benim öteki'm içinde yaşıyor. Aslında Öteki varlık sahasında Ben'in varlığı ile hep var ve varlığı sürdürmeye devam edecektir. Bu sürekli olarak kendini yenileyen Ben ile Ötekinin çatışmasının da uzun yıllar da devam edeceği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
“Subject”generates his/her own domain by making comparison of other existing with himself/herself and there by determines his/her boundaries.“Other”become evident by the first experience of the Subjectto“Other.”The contact established with“Other”has changed many times throughout history. A person, group, community, ideology, idea, state, race, belief may occasionally become“Other,”while other times, nature, gender or sexual preference might become Other a well. To be accomplished, violence was used very frequently. It is required that to be able to call“Subject”as“Subject,”the subject itself must be conscious of. Subject, by becoming aware of its consciousness, he/she accomplishes to determine his/her own boundaries. If you draw your own boundaries, except for yourself, you will draw boundaries of others as well. This means that it is a recognition and identification of the“Other”out a head of oneself. To put it succinctly,“Subject”begins to realize who he/she is or not. Whereas,“Subject”is called as strong, rich, powerful, majority, man, townsman and educated,“Other”is weak, poor, opponent, minority, woman, peasant and uneducated. How I am to anyone else“Other,”the other is anyone else for me as well. In fact,“Other”exists within the existence of“ Subject”in the field of existence, and its existence will continue in the same manner. That is, this self-replicating conflict between“Subject”and“Other”will continue through long ages.