Türkiye'de iç borçlar ve olası makro ekonomik etkileri
Turkey's public borrowing and the potential macroeconomic effects
  1. Tez No: 135074
  2. Yazar: SALİH KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bilindiği gibi kamu finansman açığı; kamu gelirleri ile kamu harcamaları arasında ortaya çıkan farktan oluşur. Türkiye'de bu açıkların finansmanında çoğunlukla iç borçlanma enstrümanı kullamlmaktadır. Ülkemizde 1980'lerden sonra yoğun olarak yapılan iç borçlanmaların sonucunda reel iç borç stoku sürekli büyüyen bir hal almıştır. İç borç stokunun GSMH (Gayri Safi Milli Hasıla) içindeki payımn hızla artması zaman içinde ülkemizdeki en önemli makroekonomik sorunlardan birisi haline dönüşmüştür. Oluşan yüksek reel iç borç faizleri ve kısa vadeli borçlanma yapısı ülke ekonomisi açısından kaotik bir yapının oluşmasına sebep olmuştur. Bunun nihai sonucu olarak borçlanma ve faiz bir kısır döngü içerisinde birbirini besler konuma gelmiştir. Etkin olmayan maliye politikalarının etkisiyle yetersiz kalan vergi gelirlerinin faiz ödemelerini bile karşılayamayacak hale gelmesi ve faiz ödemelerinin ancak yeni borçlanmalarla ödenebiliyor olması iç borçların sürekli olarak artması sonucunu doğurmuştur. Bu sürecin sürekli bir hal alması doğal olarak devletin borçlarını çevirmede zorlanmasına neden olmuştur. Özellikle iç borçların Türkiye'de giderek artan bir seyir izlemesinin bazı makro ekonomik etkiler doğurması kaçınılmazdır. Bu bağlamda iç borçların analiz edilmesi ve ne tür makroekonomik etkiler yaratacağı konusunun incelenmesi önemlidir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı; Türkiye'de kamu iç borçlarım analiz etmek ve bunların olası makroekonomik etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada; 1980-2000 yılları arasındaki iç borç stoku ile faiz, yatırım, enflasyon ve büyüme verileri kullanılarak, iç borçlarla bu temel makro ekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler ekonometrik modellerle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlan, iç borçlanmanın faiz ve yatırım oranları üzerinde etkili olduğunu, ancak iç borç sokundaki artışların ülkedeki enflasyon ve büyüme oranlarını doğrudan doğruya etkilemediğini göstermiştir. 135
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is well known public finance deficit is the difference betweeen public reveniu and public expenditure. In Turkey, domestic borrowing are used as an instrument ı finance public deficit. As a result of the intensive domestic debts from the beginning < 1980's, real debt stock in our country has been continuously increasing. The increase of the share of domesting borrowing stock in GNP (Gross Nation Product) has become one of the most important macro-ecomomic problems in time. T! high real interest rates for domesting borrowing interests and the structure of short-ter loaning has led to a chaotic structure in our country's economy. As a result of this loanii and interest together in a vicious circle has affected each other. As a result of ineffectr finance policies, the low tax revenues could not even pay for the interest of the loans ai new borrowing have been taken for payments of interents, and as a result of, domest borrowing have been increasing. Continuity of this process has led the state in a ha position to pay its loans. inevitably, increase in domestic borrowing has caused some macro economic effec increasing in Turkey. In this context, it is required to analyse domestic borrowing and it necessary to examine the kind of macro-economic effects these loans can provide. In th context, the aim of this study is to investigate Turkey's public loans (especially domest borrowing ) and the potential macro-economic effects of them. In this study; domestic Iol stock and interest, investment, inflation and growth data between years 1980-2000 ar econometric models will be used to explain the relation between domestic borrowing ar these main macro-economic variables. The results of this study show that domest borrowing has an effect on interest rates and investment. However, it has also be*, observed that increases in the internal debt stock do not directly effect inflation and nation, growth rates. 136