Siyasal partilerin çevre sorunlarına yaklaşımları
The Apporaches of political parties against environmental problems
- Tez No: 135073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Siyasal Partilerin Çevre Sorunlarına Yaklaşımları adlı çalışma son yıllarda çevre sorunlarının boyutlarının büyümesine ve insanların gündemine yerleşmesine paralel olarak çevre olgusunun siyasallaşması üzerinde yoğunlaşmaktadır. Buna bağlı olarak ülkemizde siyasi partilerin çevre konusunu ele alış biçimi çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, siyasi partilerin çevre konusunda nasıl bir yaklaşım sergilediklerini ortaya koymaktır. Söz konusu çalışmada kullanılan yöntem ise içerik analizidir. Bu doğrultuda siyasi partilerin programlarında ve seçim bildirgelerinde yer alan çevreyle ilgili bölümler, içerik analizine tabi tutulmakta ve temalar altında irdelenmektedir. Siyasi partilerin programlarında ve seçim bildirgelerinde çevre olgusunu nasıl değerlendirildiği sorunsalından hareket eden bu çalışmada, partilerin çevre sorunlarına bakış açıları ve geliştirdikleri çevre politikaları irdelenmektedir. Ayrıca partiler arasında karşılaştırma yapılarak siyasi yaklaşımları açısından benzerlik ve farklılıkları değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Buradan hareketle siyasi partilerin çevre konusunda benimsedikleri yaklaşımlar açısmdan siyasi yelpazenin neresinde bulundukları ve nasıl bir yol izledikleri ortaya konmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study,“The Approaches of Political Parties Against Environmental Problems”, concentrates on the politicization of“environment”with the recent expansion of environmental problems and its proceeding to the agenda. In connection with this, the study focuses on how political parties handle the issue of environment. The goal of this study is, to illustrate the environmental approaches of political parties. The method used in this study is content analysis. With this regard, the environmental sections of the political party programs and election declarations are analized in content and examined subject by subject. This study sets out to answer the question of how the political party programs and election declarations evaluate the issue of environment and probes into the political parties' environmental policies and their viewpoints on the environmental problems. And furthermore, it makes a comparative analysis of political parties and explores the differences and similarities between their political approaches. As a result, the study reveals where political parties fall in the political spectrum in relation to their environmental policies and displays the courses they pursue.