Türsel oluşum ve dağılım açısından Türk sinemasında mizahın kuruluşu 1970-1980 dönemi kurmaca örneklerinde bir anlatım aracı olarak mizah-aksiyon öğelerinin etkileşimi ve sonuçları
As To genter formation and dispersion setting of humorous in Turkish cinema the interaction and results of elements of humorous and action as an implement of narration in the samples of setting in the period of 1970-1980
- Tez No: 135103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CEM GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Türk sinemasının başlangıcından seksenli yıllara kadar olan dönemine türsel açıdan bakmayı ve mizah-aksiyon öğelerinin yetmişli yıllardaki filmler içindeki işlevini açığa çıkarmayı amaçlayan bu çalışmada; Türk sinemasında yedi ana türün varlık gösterdiği ve mizah-aksiyon öğelerinin yetmişli yıllarda yeni tür oluşumlarına katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır. Melodram, güldürü, dram, serüven, tarihsel-savaş, fantastik ve seks-avantür olarak belirlenen yedi ana tür içinde; melodram, güldürü, tarihsel-savaş ve seks-avantür türlerinin kalıplarının diğer türlere nazaran çok daha belirgin olduğu, en çok tekrar eden türün ise melodram olduğu görülmüştür. Yetmişli yıllara kadar sayılan hep belli bir düzeyde kalan, aksiyon filmleri diye de nitelenebilecek serüven filmleri yetmişli yıllarda oldukça artmış ve mizah öğesiyle birleşerek nitelik değiştirmiştir. Yetmişlerin ikinci yarısında ortaya çıkan ve seksenli yıllara kadar yapımların yansından fazlasını oluşturan seks-avantür filmler ise gerek aksiyon öğesini gerek mizah öğesini sıkça kullanmış, yeni bir melez tür oluşturmuştur. Mizah öğesinin aksiyon filmlerinde ve seks filmlerinde sıkça kullanılma sebebini açığa çıkarmak için, mizah-şiddet ilişkisine yakından bakılmış, her biri ayn bir boşalım aracı olan; mizah öğesi, aksiyon öğesi ve seks öğesi ile yetmişler Türkiye'sinde yaşanan şiddet olaylan arasında paralellik olduğu görülmüştür. Mizahın aksiyon filmleri ve seks- avantür filmleri içindeki işlevini açığa çıkarmak için iki örnek film çözümlemesi yapılmış, mizahın asıl işlevinin -tıpkı bir silahın yaptığı gibi- saldırmak ya da savunmak olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study which aims to reveal the function of humorous - action elements in the Turkish films of 70 's, and also aims to look into the period of Turkish films from beginning until 80' s with a genre look; it is resulted that there are seven main genres in Turkish films and in 70's, elements of humorous - action contribute to form new genres. It is seemed that in the seven main genres, which are stated melodrama, comedy, drama, advanture, historical-war, fantastic and sex-avanture, in comparison to other genres the forms of melodrama, comedy, historical-war and sex-avanture are more clear and the most repeated genre is melodrama. The advanture films, which also can call action films that their numbers are limited 70' s and which have been increased ratherly and by getting together with the element of humorous, have changed their quality. The sex-avanture films, which have revealed in the second half of 70' s and more than half of the productions until 80's are in this genre, have formed a new hybrid genre which has used both action and humorous elements. To reveal the reason of using humorous element in action and sex films it is examined that relationship between humor and violance, it is seemed that there is a parallel situation between the elements of action&sex, that have an aim of discharge, and violance in Turkey in 70's. To reveal the function of humorous in action and sex films two sample films are analyzed, it is seemed mat the main function of humorous is to attact or defense, as a weapon does.