Neşet Ertaş'ın hayatı ve eserleri
Neşet Ertaş's life and works
- Tez No: 135112
- Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Yapmış olduğum bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Neşet Ertaş' in hayatı, sanatçı kişiliği ünlü isimlerin Neşet Ertaş hakkındaki düşünceleri yer almaktadır. İkinci bölümde ise; Neşet Ertaş' in kasetleri, müziği,sözü ya da müzik ve sözünün kendisine ait olduğu türkülerin sözleri ve T. R. T Repertuarında bulunan türkülerinin incelenmesi bulunmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda; sayısını Neşet Ertaş' in bile tam olarak bilmediği eserlerinin büyük bir çoğunluğunun, notaya alınmadığı ve T. R. T. Repertuarına girmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study which I have done consists of two parts. In first part, the life of Neşet Ertaş, his art personality and famous people's ideas about Neşet Ertaş take place. In second part, Neşet Ertaş's records, his music and the sayings of balads, sayings or music and sayings of which belong to himself and examination of his balads which are availabe at T. R. T. Repertoire take part. At the end of these studyings, it is realized that most of the works, numbers of which aren't known completely by even Neşet Ertaş, hasn't been written as note and these aren't available at T. R. T. Repertoire.