Bilgi yönetimi ve pazarlaması: Uygulamalı bir çalışma
Knowledge management and its marketing: An applied study
- Tez No: 135113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE KESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Günümüzde, özellikle gelişmiş ülkelerdeki pek çok işletme tarafından uygulanmaya başlayan ve önemi giderek artan bilgi yönetimi yaklaşımını tanımlamak gerekirse bilgi yönetimi; örgütün hedefleri doğrultusunda enformasyon teknolojilerinden ve insan kaynaklarından faydalanarak örgütteki bilgi stokunun genişlemesini amaçlayan stratejik bir yönetim süreci olmaktadır. Bilgi yönetiminin temeli olan bilgi kavramı ise; veri ve enformasyon süreçlerinden geçtikten sonra bilgi haline gelmekte ve bir anlam kazanmaktadır. İnsanlar bilginin peşinden koşmakta çünkü bilginin işlerinde başarılı olmalarını sağlayacağını düşünmektedir. Belirsizlik durumunda en çok aranan çare bilgi olmaktadır. örgütlerde, bilgi için gerçek bir pazar bulunmaktadır. Bilgi pazarında da, diğer ürün ve hizmet pazarlarında olduğu gibi ürün alış verişini tatminkar bir fiyat ile geliştirmek isteyen alıcılar ve satıcılar yer almaktadır. Bilgi pazarında; alıcıları ve satıcıları bir araya getiren aracılar da faaliyet göstermektedir. Alıcı, satıcı ve aracıdan meydana gelen örgütlerdeki bilgi pazarları; aynı zamanda söz konusu bu unsurlar tarafından yönlendirilmektedir. Bu çalışmada, küçük ve orta ölçekli işletmelerde bilgi yönetimi konusunda bir uygulama oluşturmaya ve bilgi yönetimi araçlarının küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından ne derecede tanındığı, yararlanıldığı konusunda bir durum saptaması yapılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın ışığı altında görülmektedir ki bilgi yönetimi; küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından tanınan ve ne anlam taşıdığı bilinen bir kavramdır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler pek çok bilgi yönetimi aracını sıklıkla kullanmakta ve bundan bir fayda sağlayabilmektedir. 203
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the name of defining knowledge management approach which is especially used and have a gradually rising significance in many developed countries nowadays; is a strategic management process aiming to increase the knowledge inventory of an organization by the support of information technologies and human resource according to the organizational goals. Knowledge as the base of knowledge management, could not own that reputation without taking the steps of data and information firstly. And so on knowledge deserves a meaning in addition to these. People are in the search of knowledge, on behalf of using it to have accomplishments in their business lives. Knowledge is considered as a means of the most valuable thing in ambiguity circumstances. In the organizations a real market is present. Similar to the other product and service markets, there are purchasers and vendors looking for a satisfying price. Beyond those above mediators gathering both sides, also take part in the knowledge markets. Organizational knowledge markets composing of purchasers, vendors and mediators are even leaded by these factors. In this study; the main purpose is to develop an applied research and to make a statement on what extent the knowledge management tools are known and used by the small & medium-sized companies. Related to the findings of the study indicating that; knowledge management is a well known and comprehensible concept for the small & medium-sized companies. Most of the knowledge management tools are highly used and also made use of them by these companies. 204