Gagauz masallarının tip ve motif yapısı bakımından incelenmesi
The analysis of the Gagauz tales with regard to their type an motif sructures
- Tez No: 135122
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Public Relations, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 668
Özet
ÖZET Ortodoks Hristiyan bir Türk topluluğu olan Gagauzlar, Gagauz Yeri/Gagauzya olarak anılan Güney Moldova başta olmak üzere Ukrayna, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Türkiye, Kazakistan ve Özbekistan'da yaşamaktadırlar. Yüzyıllardır başka ulusların idaresi altında yaşayan Gagauzlar kendi dillerini yaşatmışlardır. Dolayısıyla sözlü halk edebiyatı ürünlerini de birbirlerine aktara aktara günümüze kadar getirmişlerdir. Gagauzlar oldukça zengin sözlü halk edebiyatına sahiptirler. Sözlü halk edebiyatı olarak nitelendirdiğimiz hikâyeler, atasözleri, deyimler, bilmeceler, masallar, maniler, tekerlemeler bir ulusun karekterini, dil zenginliğini, sanat anlayışını, düşüncelerini, yaşayışlarını, inançlarını, gelenek göreneklerini, hayal zenginliklerini, duygularını geçmişten günümüze aktaran edebiyat ürünleridir. Gagauzlar' da, sözlü halk edebiyatı ürünlerinden olan masallar oldukça zengindir. Çalışmamız“Gagauz Masallarının Tip ve Motif Yapısı Bakımından İncelenmesi”adını taşımaktadır. Çalışmamızın“Giriş”bölümünde masallar hakkında genel bilgiler ve Türk masalları üzerine yapılan çalışmalar verilmiştir. Birinci Bölüm' de Gagauzlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu bölüm ayrıca Gagauz Halk kültürü ve masalları üzerinde yapılan çalışmaları, masalları inceleme metodunu ve masalların alındığı yazılı ve sözlü kaynakları içine almaktadır. İkinci Bölüm' ün adı, Gagauz masallarının tip/konu tasnifidir. Bu bölümde Gagauz masalları sınıflandırılmıştır. Ayrıca, masallardaki belli başlı tipler tanıtılmıştır. Üçüncü Bölüm' de, Gagauz masallarının epizotlarına göre özetleri bulunmaktadır. Ayrıca, Gagauz masallarının motifleri çıkarılmış bunlar Stith Thompson' un Motif Index of Folk Literatür da kullanılan metot esas alınarak (tasnif edilmiştir) verilmiştir.Dördüncü Bölümde Gagauz masallarındaki formeller beş ana başlık altında incelenmiş ve masalların metinleri verilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durularak çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Gagauz which is an Orthodox Turkish community living in South Moldovia known as Gagauzian Country of Gagauz and in Ukrania, Bulgaria, Greece, Romania, Macedonia, Turkey, Kazakhstan and Uzbekistan. The Gagauz who have lived under the rule of different nations for centuries have been able to protect their own language. They have achieved this by conveying their oral folk literature to each other and, so they have carried their language to present time. The Gagauz have quite rich oral folk literature. Stories, proverbs, idioms, riddles, tales, ballads, rigmaroles known as oral folk literature are the works of literature which carry the characteristics, language, richness, art consepts, view, life styles, beliefs, customs-traditions, imaginations, feelings of a nation to the present time. The Gagauz tales, which are the products of oral folk literature are quit rich. The title of this study is“The Analysis of the Gagauz tales with regard to their type and motif structures. In the ”Introduction" of the research, a general information about the tales and studies on Turkish tales is presented. In the First Chapter of the research general information about the Gagauz is given. This chapter, contains the following subjects: The studies on folk tales of the Gagauz all over the world and in Turkey, the method used in the discussion of these tales, and folk tales taken from the written and oral sources. The Second Chapter is about the classification of the Gagauz tales by their types and subjects. In this chapter the Gagauz tales are classified. In addition, some of the main types in these tales are examined. In the third chapter there is the summary of the Gagauz tales by their episodes. In addition, the motifs of the Gagauz tales which have been selected and classified according to the methods used by Stith Thompson in his Motif Index of Folk Literature, and equivalences of these motifs found in Thompson are given./ ; In the fourth chapter, formals on the Gagauz tales are analysed under the five main headings. The final chapter is about the Text of Tales. In the Conclusion of the study, a general evaluation is made about the Gagauz folk tales.