Türkiye'de kamu iç borçlanması ve başlıca ekonomik etkileri
- Tez No: 135158
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz Son yıllarda birçok ülkede olduğu gibi Türkiyede'de kamu iç borçlanmasında önemli artışlar görülmektedir. Bunun sonucu olarak kamu borçlarının GSMH içindeki oranları yükselişler göstermektedir.“Türkiye'de Kamu İç Borçlanması ve Başlıca Ekonomik Etkileri”konulu bu çalışmada, özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ışığında kamu iç borçları ele alınmış ve ekonomiye etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; kamu kesimi finansman açıklarının tanımı ve ortaya çıkış nedenleri, kamu harcamalarındaki artışlar, kamu açıklarının finansman yöntemleri, kamu borçları ve nedenleri, kamu borçları ile vergi gelirleri arasındaki farklar ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Türkiye'de kamu iç borçlanma araç ve yöntemleri ele alınarak, iç borçlanma yöntemleri ile iç borçlanma ile ilgili gelişmeler ve sorunlar irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; kamu iç borçlarının ekonomik etkileri ele alınarak, kamu iç borçlanmasının özel kesim için kullanılabilir kaynaklar üzerine, para arzına, toplam yatırım ve üretime, fiyatlar genel seviyesine etkisi araştırılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, Türkiye'de sürdürülemez bir noktaya ulaşan iç borç sorununun çözümüne yönelik konsolidasyon, monetizasyon ve yapısal önlemler konularında önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT In recent years, internal debt amounts of public sector unexpectedly increased in Turkey, as many other countries faced with same problem. As a result, internal debts ratio had an increase rate over gross domestic product. In this thesis, main subject is 'Internal Debts of Public sector in Turkey, and Main Impacts on Economy'. Internal debts itself, and its impacts to the economy were mainly discussed under the fact of financial difficulties of Turkish public sector, and general impacts to Turkish economy. In first chapter, the definition of budget deficit of public sector, and the reasons to be used as budgeting tooL increase in public expenses, the financing methods of trade deficit, internal debts, and reasons, and differences between tax income, and internal debt were discussed. In second chapter, the methods of internal debts in Turkish public sector were discussed together with the development of internal debts, and matters. In third chapter, general impacts of internal debts on economy were discussed together with the impacts for the financial sources of private sector, money supply, total investment, production, and general price level of the economy. In conclusion, internal debts matter, which is completely unsustainable, may be handled, and solved by consolidation, and certain changes in its structure. HI
Özet (Çeviri)