Güre(Edremit/Balıkesir) ile Küçükkuyu (Ayvacık/Çanakkale) arasında Ege denizi'ndeki ağır metal kirliliğinin yayılımı ve foraminiferler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Gure (Edremit / Balikesir) and Küçükkuyu (Ayvacik / Çanakkale) in the Aegean sea between the propagation of heavy metal pollution and its impact on the investigation of foraminifera
  1. Tez No: 367405
  2. Yazar: MELİKE ÖNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ÜNAL YÜMÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ege Denizi'ndeki başlıca doğal körfezlerden biri olan Edremit Körfezi gerek jeolojik (yeraltı kaynakları) gerekse hidrolojik (termal kaynaklar vb.) özeliklerinden dolayı son yıllarda araştırılmaya değer bir bölge olmuştur. Bu tez çalışması Edremit Körfezi'nde Güre ve Küçükkuyu bölgesinde deniz dibi sedimanlarını stratigrafik olarak inceleyerek, dip çamuru ve foraminifer topluluklarında ağır metal birikiminin analizlerini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma bölgesi olan Güre ve Küçükkuyu'da iki adet deniz sondajı yapılarak numuneler toplanmıştır. Yapılan sondajlardan elde edilen 2 adet karot numunesinden 141 adet örnekte bentik foraminifer ve ağır metal içeriği incelenmiştir. Bentik foraminifer içeriği için 15 gr kuru sediman numunesi alınmış 125 µ elekte yıkanarak elenmiş ve her örnekte bulunan bentik foraminiferler alındıktan sonra bütün taksonomik tanımlamalar bunlar üzerine yapılmıştır. Ağır metal analizleri için foraminiferlerin derlendiği düzeylerden alınan sediman örneklerinde 12 adet ağır metalin (Cd, Fe, Cu, Pb, Zn, Al, Co, Cr, Mn, Ni, As ve Hg) analizi yapılmıştır. Numuneler analiz için Namık Kemal Üniversitesi Merkez Araştırma Laboratuvarı'na (NABİLTEM) gönderilmiştir. Ağır metal analizleri ICP-OS cihazı ile yapılmıştır. Çalışmada biyoindikatör olarak kullanılan foraminiferler tek hücreli kavkılı kavkılı rhizopod protozoalardır. Yapılan çalışma sonucunda Güre ve Küçükkuyu foramlarında bazı farklılıklar izlenmiştir. Güre bölgesi foramlarında meydana gelen renk değişimi Küçükkuyu foramlarına göre daha çok ve belirgindir. Güre bölgesindeki termal kaynaklar bu farklılığı yaratmaktadır. Ayrıca Güre bölgesinde Fe ve Al dışındaki ağır metaller ilk düzeylerde yüksek daha derinlerde ise düşük olarak elde edilmiştir. Bu ağır metallerin ilk düzeyde fazla olması güncel dönemde sanayinin, kentsel yerleşmenin ve termal tesislerin son zamanlarda yaygınlaşmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Gulf in the Aegean Sea, one of the main natural geological Gulf of Edremit need (mineral resources) as well as hydrological (thermal springs, etc..) In recent years due to their properties has been an area worth investigating. In this thesis, the Gulf of Edremit and Gure in Kucukkuyu examining stratigraphic seabed sediments, bottom sludge and heavy metal accumulation in foraminiferal analysis aims to do. The study area is lush and Küçükkuyu done in two samples were collected from offshore drilling. Obtained from the drilling of two core samples in 141 samples were analyzed foraminifera and heavy metal content. Foraminifera for the content of 15 g of dry sediment samples were sieved and washed in 125 μ sieve benthic foraminifera in each sample taken after all taxonomic identification is made on them. Heavy metal analysis for the foraminifera compilation of the level of the sediment samples of 12 heavy metals (Cd, Fe, Cu, Pb, Zn, Al, Co, Cu, Mn, Ni, As and Hg) analysis was performed. Samples for analysis Namik Kemal University Central Research Laboratory (NABİLTEM) was sent. Heavy metal analysis was performed by ICP-OS device. The study used as bioindicator shelled foraminifera shells of single-celled protozoa rhizopods. As a result of this study, Gur and some differences were observed in Kucukkuyu foraminifera.Foramen occurred in the region of lush color change than Kucukkuyu foraminifera are many and obvious. Gure create these differences in thermal springs are. In addition to the neighboring other than Fe and Al in the first level of heavy metals was obtained as high and low in deeper. This is more than the first level of heavy metals in the current era of industry, urban settlements and recently spread depends on the thermal plants.