Hans Sedlmayr'ın sanat kuramı
Hans Sedlmayr's art theory
  1. Tez No: 135190
  2. Yazar: BARBAROS CÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UŞUN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Modeme yönelik bir değerlendirme yapmak üzere Hans Sedlmayr aracılığını kullanmak doğrusu yorucu bir deneyim oldu. Sedlmayr' in günümüz anlayışı karşısında tutucu sayılabilecek görüşlerini kendi kavrayışım ve ifadelerimle yanyana getirmek, tezin görüntüsünü ortaya çıkardı. Özetle çalışmamda önce Sedlmayr'e söz verdim. Başyapıtı sayılan Verlust der Mitte (Merkezin Kaybolması / Ortanın Yitirilmesi) adlı kitabını onun kısa bir yaşam öyküsü ile birlikte açtım. Ardından buradaki görüşleri çağın Alman düşünürlerinden Heidegger eşliğinde yorumladım ve değerlendirme bölümünde kişisel fikirlerimle birlikte sundum. Bununla birlikte hep birşeye dikkat ettim. O da modernin kimi zaman modern sanat ve modern çağ irdelenmeksizin kavranmasıydı. Çünkü moderni yaratan tüm unsurlar, insanın çağlar önceki hareketlerine benzer ilerlemeler barındırmaktaydı. Yalnızca moderni anlamak yoluyla ilksel bir takım etkiler yakalayabileceğimi umdum. Seçtiğim örneklerde bu çabamı görmek mümkündür. Son olarak tezde bulunmayan ancak bu özette bulunmasını istediğim bir cümle de; Sedlmayr'in taraf oluşunu çok takdir ettiğimdir. Çünkü tarafsızlıkla yalnız problem çözebilirsiniz. Oysa yeni problemler bulmak ve çözüm yollan geliştirmek ilerlemenin temel ilkesidir. ABSTRACT In fact, the usage of Hans Sedlmayr's thoughts for the evaluation of the“modern”was a difficult experience. The try of matching Hans Sedlmayr's standpoints, which can be accepted as conservatives compared with the ones of the modern life with my perception and my expressions has brought out the view of my thesis. In brief firstly i try to express Hans Sedlmayr and in respect of this object, with help of his short life story and his book. (Verlust der Mitte / Lost Centre) After that introduction i analysed his thoughts with Germen Contemporator Heidegger and add my personel ideas in the conclusion party of the thesis. Also i tried to focuse on something which is the perception of the modern without the study modern art and modern times in some situations. The reason of this is that whole elements created the“modern”, were compined of the progress which were similar to the ones that humans activities ancient times. I hoped to point out some effects of the initial by the help of expressions of the“modern”which could be seen in the context of the study. In conclusion, I wanted to add a point, which has been not exploined in this study, is that he had taken a side, I appreciate him. I think that with out taking a side one can just solve the problems. On the other hand, to find out new problems and their solutions is the essential principle of the development.
Özet (Çeviri)