Lenkeran bölgesinde ziraat hayatı
Agricultural life in Lenkeran region
  1. Tez No: 135189
  2. Yazar: AFLATOUN RZAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA BALCI AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
oz Lenkeran Bölgesi Azerbaycan'ın güneydoğusunda nemli subtropikal kuşakta yer almaktadır. Bölgenin doğu bölümü Hazar Denizi ile çevrelenir, batı ve güneyden ise İran'la sınırdır. Bölge 6139 km2 bir alan ile ülke topraklarının %7.1'ine sahiptir. Bölge ekonomisini tarım ve tarıma dayalı sanayi oluşturmaktadır. Ziraat ha yatım geliştirmek için burada çok uygun doğal-iktisadî olanaklar vardır. Ilıman-sıcak iklim, verimli topraklar, su ve beşeri faktörler, potansiyel ziraat hayatı için büyük imkanlar yaratmaktadır. Ziraat hayatının yapısında sebze, çay, üzüm, tahıl ve turunçgil üretimi önemli yer tutmaktadır. Dağlık bölümde hayvancılık gelişmiştir. Azerbaycan'da üretilen çay ve turunçgilin tamamı, sebze ürünlerinin yandan çoğu, üzümün beşte birlik bölümü Lenkeran Bölgesi'nin payına düşmekteydi. Sovyetler Birliği'nin çökmesiyle Azerbaycan bağımsız bir devlet olarak, diğer sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de birçok değişiklikler yapmıştır. Bu değişiklikler Lenkeran Bölgesi'nde bariz bir şekilde görülmektedir. Biz de bu çalışmamızda, Lenkeran Bölgesi'ni“Dönemlere Göre Ziraat Hayatı”ilkeleri çerçe vesinde incelemiş bulunmaktayız. ABSTRACT Lenkeran region is in the South-Eastern moist subtropical zone of Azerbaijan. The eastern part of the region borders on The Caspian Sea, the western and southern part borders on Iran. With the area of 6139 km2 region seizes %7,1 of country's land. The economiy of the region consists on agriculture and industry-based on agriculture. There are very suitable natural-economic possibilities to develop husbandry here. Warn-hot climate, fertile lands, water and human resources creates opportunities for potential agriculture development. The main branches in the structure of agriculture are vegetable, tea, grape, grain and citrus planting. The animal breding is developed in the mountainous areas. All the tea products and citrus fruits, more than half part of all vegetables and one of fives part of all grapes produced in Azerbaijan are making in Lenkeran region. After the collapsing the USSR, Azerbaijan as an independent country made a lot of changes in agriculture sector as she did it in other sectors. These changes are very obviously in Lenkeran region. In this work we observed Lenkeran region in teh frame of“Agricultural Life During the Periods”. m
Özet (Çeviri)