İstanbul'un 1/5000 ölçekli F21-C 20 A patfasında şehir içi arazi kullanımı
The Usage of Urban land in İstanbul metropolitan region of the scale at 1:5000 (İstanbul sheet F21 C-21 A)
  1. Tez No: 135193
  2. Yazar: HAYERETTİN AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
oz Bu çalışmada istanbul'un 1/5000 ölçekli F21-C 20-a paftası üzerinde şehirsel arazi kullanımı araştırılmıştır. Araştırma neticesinde saha üzerinde cadde ve sokaklar incelenerek konut durumu, işyerleri, eğitim alanları, resmi ve idari binalar, sağlık ve sanayi kuruluşları, eğlence ve kültür merkezleri, yeşil alanlar ve mezarlıkların tespiti yapılmıştır. Çalışma sırasında il İmar Müdürlüğünün bölgeyi tanıtan harita ve grafiklerinden de yararlanılmıştır. Araştırma sahamın büyük çoğunluğunu konutlar oluşturur. Caddeler üzerindeki konutların alt katlan küçük ticarethaneler şeklindedir.Önemli tekstil atölyeleri de bu sahada bulunur. Sağlık hizmetlerini büyük oranda özel poliklinikler karşılarken eğitim kurumlarım ilk ve orta okul binaları oluşturur. Yeşil alan ve parkların da yeterli düzeyde oldukları, ihtiyacı karşıladıkları görülmüştür. Ancak sahada göze batacak şekilde dikkati çeken makilik ve boş alanlar ise otoyol yapılırken toprak çekilen hafriyat alanları ile viyadüklerin ve kavşakların geçtikleri yerlerdir. ABSTRACT In this work, Istanbul's land using on a scale of 1 :5000 on F 21-C 20-a's section part is researched. On these area, every roads and street were investigated one by one attentively to determine of house situations, place of employment, educational institutions, formal and manager buildings, medical institutions, industry establishment, cultural entertainment centers, green parks and graveyards, which are on this area at the end of the research. During the research, some maps and graghics, which have been prepared by City Management Offices, are used. Most parts of my research consists of dwellings. The entry floors of these dwellings, which are situated on the center roads, are arranged as little form of trade shops. Also, important textiles shops whose productions are exported all over the world are situated in this area. Large percent of medical services are met by the private medical centers while educational institutions consist of primary schools and junior high schools. We can see that there are a lot of green areas and parks to meet the necessities of people. Neverthless, the things attracting attention of people are the places of maquis and empty places which were formed while the building period of car parks, excavations and crossing points. Ill
Özet (Çeviri)