Wonderland and middle-earth: The mythic quest in the dream/fantsay world
Harikalar diyarı ve orta dünya: Rüya/fantazi dünyasında mitik arayış
- Tez No: 135192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
oz Tolkien'in The Hobbit: or There and Back Again ve CarrolPun Alice's Adventures in Wonderland eserleri sırasıyla fantazi ve rüya/fantazi kullanımı açısından birbirleriyle ilintili olsalar da, görünüşte kesinlikle örtüşmemektedirler. Biri bize yarım insan boyunda, büyük ve tüylü ayaklı bir fantazi yaratığı olan bir hobbitin maceralarını, diğeri ise ergenliğin eşiğindeki bir kız çocuğunun yaşadığı zorluklan sunmaktadır. Ancak bu çalışmanın amacı iki eserin temelini de aynı arayış örgülerinin oluşturduğunu göstermektir. İki yazar da ana karakterlerini kendi savaşlarını vermeleri ve arayışın nihai amacım - kendini tanımlama - elde etmeleri için yabancı bir dünyaya göndermektedir. Hobbit ve kız çocuğunun bireysel arayışları bir dizi iskandinav, Kelt, klasik ve İncil mitolojisi atıfıyla evrensel/efsanevi boyutlar üstlenmektedir. Bu çalışmanın Giriş bölümü fantazi ve rüya/fantazinin tanımına ayrılmıştır. Birinci Bölümde Alice 's Adventures in Wonderland ve The Hobbit: or There and Back Again eserlerinin fantazi kuramının önerdiği ölçüt ve tanımlara ne derece uydukları uygulamalı olarak incelenmektedir. İkinci Bölümde arayış örgüsü tanımlanmakta, tartışılmakta ve adı geçen eserlere uygulanmaktadır. Üçüncü Bölüm iki eserdeki bireysel arayış örgüsünün nasıl daha geniş evrensel/efsanevi bir arayışa dönüştüğünü birbiriyle yakından ilgili İskandinav, Kelt, klasik ve İncil mitolojisini tartışarak incelemektedir. Sonuç bölümünde, bir metini evrensel kılan arayış örgüsü ve efsanevi öğeler aracılığıyla fantazinin gerçeği ve onun iyi ve kötü arasındaki kesin ve net olmayan ayrımını resmettiği vurgulanmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although Tolkien's The Hobbit: or There and Back Again and Carroll's Alice's Adventures in Wonderland are related through the use of fantasy and dream/fantasy respectively, they appear to be highly incongruous. The one presents us the adventures of a hobbit, a creature of fantasy half the size of a human being with large hairy feet, and the other the ordeals of a human girl on the brink of adolescence. However, it is the purpose of the present study to illustrate that the same quest patterns underlie these two works. Both writers send their central characters out into an alien world to fight their battles and attain the ultimate aim of the quest: self- definition. The individual quests of the hobbit and the girl assume cosmic/mythic dimensions through a cluster of references to Nordic, Celtic, classical and Biblical mythology. The Introduction of the present study is devoted to the definition of fantasy and dream/fantasy. In Chapter 1, the theory of fantasy is applied to Alice 's Adventures in Wonderland and The Hobbit: or There and Back Again to see to what extent these works meet the criteria and definitions it proposes. In Chapter 2, the quest pattern is defined and discussed as well as applied to the two works. Chapter 3 examines how the individual quest pattern in the two fictions is transfigured into a larger cosmic/mythic quest through a discussion of closely related Nordic, Celtic, classical and Biblical mythology. In Conclusion, it is emphasised that fantasy depicts reality and its blurry demarcation between good and evil through the quest pattern and many mythical elements which render a text universal. IV