Sermaye şirketlerinde kar dağıtımı, vergilendirilmesi ve muhasebesi
Profit distribution, taxation and accounting in capital companies
- Tez No: 631619
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kar dağıtımı kararının verilmesi ve uygulanmasının ilke, kural ve aşamalarını TTK oluşturmakla birlikte bunu Sermaye Piyasası Mevzuatı, Vergi Mevzuatı ve MSUGT tamamlamaktadır. Bu nedenle doğru bir kar dağıtımı yapılabilmesi veya cezai bir yaptırımla karşılaşılmaması için belirtilen mevzuatın tamamı birlikte değerlendirilmelidir. Çalışmamızda kar dağıtımı uygulamasında sıklıkla kullanılan kavramlar çeşitli mevzuat çerçevesinde açıklanmış, daha sonra kurum kazancının belirlenmesi, sermaye şirketlerinde kar dağıtımı, kar dağıtım tablosu ve kar dağıtımının muhasebesi konuları bir bütün olarak ele alınarak, sermaye şirketlerinde karın oluşum sürecinden kar payı dağıtımına, muhasebesine ve özetlenmesine kadar oluşan süreç sistematik olarak değerlendirmiş, önerilerde bulunulmuş ve konuya dair bir uygulama yapılmıştır. Ayrıca kar dağıtımı konusu sermaye şirketlerinde dağıtılabilir aşamaya gelen karın vergilendirilmesi, gelir tevkifatı uygulaması ve kar payı elde edenlerin vergilendirilmesi açılarından da irdelenerek olası vergi ihtilaflarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Karın elde edildiği dönemden karın dağıtım aşamasına ve sonrasında kar payı elde edenlerin vergilendirilmesine kadar uzanan süreçte gerek vergi mevzuatının gerekse TTK ve Sermaye Piyasası Mevzuatı gibi farklı mevzuatın etkili olması, kar dağıtımında yasal, idari ve yargı aşamaları ile uygulama yönünden görüş farklılıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle kar dağıtımı konusu bir bütün olarak değerlendirilerek yasal mevzuat birbiriyle uyumlu, uygulamada tereddüt oluşturmayacak ifadelerle düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The principles, rules and stages of the decision to make and implement the profit distribution decision are set by the TTK, and this is complemented by the Capital Markets Legislation, Tax Legislation and MSUGT. For this reason, all of the specified legislation should be evaluated together in order to make a correct profit distribution or to avoid a penal sanction. In our study, the concepts that are frequently used in the application of profit distribution are explained within the framework of various legislation, then the determination of corporate income, profit distribution in capital companies, profit distribution table and accounting of profit distribution are discussed as a whole, from the process of profit formation in capital companies to dividend distribution, accounting. The resulting process was evaluated systematically and an application was made on the subject. In addition, it is aimed to prevent possible tax disputes by examining the issue of profit distribution in terms of taxation of the profit that has reached the distributable stage in capital companies, the application of income withholding and the taxation of those who receive dividends. The fact that both the tax legislation and different legislation such as the TTK and Capital Markets Legislation are effective in the process from the period when the profit is obtained to the distribution of the profit and then the taxation of the profit shareholder causes differences of opinion in terms of legal, administrative and judicial stages and implementation in profit distribution. For this reason, the issue of profit distribution should be evaluated as a whole and the legal legislation should be regulated in terms that are compatible with each other and that will not create any hesitation in practice.