Sermaye şirketlerinde kar dağıtımının vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi
Taxation and acounting of distribution of profit on stock corporation
  1. Tez No: 249363
  2. Yazar: TOLGA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İşletmelerin temel amacı belli bir dönemde gerçekleştirdikleri faaliyetleri sonucu kâr elde etmektir. Kâr en basit ifadeyle giderler ile gelirler arasındaki olumlu farktır. İşletmelerin bir yıllık faaliyet sonuçlarını ortaya koyan en önemli gösterge isletme kârıdır. Bir yıllık faaliyet sonucu elde edilen kârın önemli bir kısmı devlete vergi olarak aktarılırken kalan kısmın şirket bünyesinde yedek akçe olarak pay sahipleri ve bunlar dışında kalanlara dağıtımı söz konusudur.Genel olarak kâr dağıtım prensipleri, Türk Ticaret Kanunu'nda belirlenmiştir. Kâr dağıtımı Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve vergi mevzuatı açısından ele alınmıştır. Kar dağıtımı ayrıca muhasebe ilkeleri açısından da ele alınmıştır.Faaliyet sonucu elde edilen kârın başlangıcından nihai dağıtım aşamasının son halkasına kadar geçen sürelerde yasalarda yer alan düzenlemelerin çokluğu dikkat çekmektedir. Konu bir bütün olarak değerlendirildiğinde kârın dağıtımı ve vergisel yükümlülüklerin hesabı konusu yasal mevzuat açısından tekrar değerlendirilmeli, daha açık ve anlaşılır düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the business enterprises is to make profit and distribute it to the shareholders. Profit is the positive difference among incomes and expenses simply. The main criterion for the performance of business enterprises is the amount of profit they made. A considerable amount of the profit obtained in a fiscal period has to be paid to the state as income tax and the remainder is retained as reserves which may be distributed to the shareholders and others as dividend.In principle, the rules concerning profit distribution are determined by the Turkish Commercial Law. Profit distribution had been studied from the view of Turkish Commercial Law, Capital Market Law and tax legislation. The accounting principles of profit distribution had been examine also.A final point of notice maybe is that there are many rules determined by different legislations with regard to the profit distribution. We hope, the whole legislation should be reviewed and the rules of profit distribution should be simplified.