İkinci Dünya Savaşı sonrası Polonya Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nde geriye dönüş
  1. Tez No: 135221
  2. Yazar: SERAP BIÇAKÇIGİL
  3. Danışmanlar: DR. YAVUZ G. YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkanlar, Ortadoğu ve Asya Gelişmeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
öz Yazdığım tez, Doğu Avrupa'da Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bağlamında piyasa ekonomisine doğru oluşan değişiklikler incelenmektedir. Çalışmamda“sosyalist merkezi planlama”nın ikinci Dünya Savaşı'ndan önce ve sonra bu üç ülkede başarı ile uygulanıp uygulanmadığını araştırdım. Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti'nde“komünist”önderlik,“sosyalist merkezi planlama”yı kısmen de oka piyasanın yerine geçirebilmiştir fakat hem sermaye hem de sektörel bazdaki endüstriyel yapılanma, süratle hafif sanayiden ağır sanaiye kaymıştır. Bunun başlıca iki önemli nedeni vardır: Diri, aşın büyüme, ikincisi Sovyetler Birliği modeline göre yapılanma. Tek partili sistem bu ülkelerde demokrasi yetersizliğine ve hantal bürokrasinin yarattığı güçlüklere neden olmuş, bu nedenle üç ülkede“sosyalizmin”çöküşü ağır ve iç nedenlerle gerçekleşmiştir. Küresel düzeydeki dönüşüm ve değişimler ile Sovyetler Birliği'ndeki değişiklikler olmasaydı ne Polonya ve Macaristan'da ne de Çek Cumhuriyeti'nde muhalifler sistemi yok edemezdi. Bu araştırmada amaç, bu ülkelerde dönüşüm sürecinde ne ölçüde değişiklik olduğunu açıklamak ve nelerin daha iyiye, nelerin daha kötüye gittiğini ortaya çıkarabilmenin yanı sıra bu ülkelerin bize neyi anlattığını fark edebilmektir. ABSTRAC This research paper examines the strategy transition of Eastern Europe to a market economy, focusing on Poland, Hungary and Czech Republic. I examined that“socialisf ' central planing could be applied succesrully or not before and after World War EL in three countries. Under the process of ”communis^ ' led reform in Poland, Hungary and Czechoslovakia,“socialisf ' central planing was replaced in part by market-type controls but on a sectoral level, the industrial structure is strongly skewed towards heavy industry also capital goods a way from light industry. This emphasis mainly reflects two factors: First, is the obsessive growth orientation, second, trade patterns instituted by the Soviet Union. One party system in these contries caused lack of democracy, another profound political difficulty was bureaucracy so that in three countries collapse of ”socialism" was gradual and was caused by internal factors. Of course withouth effects of global transition and changes in the Soviet Union neither Polish and Hungarian nor the Czech oposition could have brougth down the system. In this reseacrh objective is to clarify to how much these countries have changed over during the transition and what have done better and which have done worse in addition to realize what tell us about these societies. Ill i
Özet (Çeviri)