Refah devleti: Gelişimi, oluşumu, modelleri ve güncel değişimler
- Tez No: 135220
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmada, refah devletinin çelişkili bir bütün olduğu, bu çelişkili doğasının kapitalizmin yapısal bir unsuru olmasından kaynaklandığı görüşü tartışılmaya çalışılmıştır. Polanyi'nin“çift yönlü hareket”yaklaşımına paralel bir yaklaşım benimsenmiş, yani piyasanın bir taraftan sosyal riskleri, diğer yandan da sosyal koruma ihtiyacını yaratan doğası eksene yerleştirilmiştir. Refah devletlerinin büyümesi gibi küçülmesi de piyasa gereklerinin bir sonucu olmuştur. Çalışmada, refah devletlerinin yalnızca piyasa-daraltıcı değil, piyasa- destekleyici ve hatta piyasa-yaratıcı bir işlev de görebildikleri, refah devletlerinin iki temel dinamiğe; piyasanın evrensel gerekleri ve içinde şekillendikleri sürecin gereklerine, bağlı olarak değişime uğradıkları refah devletlerinin gelişim, oluşum ve güncel değişimleri çerçevesinde gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmada önce piyasa ve devlet ikiliği çerçevesinde refah devletinin rolü tartışılmakta, daha sonra refah devletçiliğinin evrimi ve farklı refah devleti modelleri teorik bir sınıflandırmayla ele alınmakta ve son olarak bu modeller içinde gelişmiş refah rejimlerinin özellikleri kısaca açıklanıp, küreselleşme sürecine farklı refah rejimlerinin verdiği farklı tepkiler analiz edilmeye çalışılmaktadır. Refah devletinin ilk bölümde analiz edilen rolünün, sosyal dayanışma ağları ya da piyasa-benzeri yapılar gibi başka almaşıklar tarafından üstlenilip üstlenilemeyeceği de son bölümde araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, I tried to discuss the view that the welfare state is a contradictory structure, and that its contradictory nature is a result of being a structural element of capitalism, so that it reflects the contradictions of capitalism itself. The approach of this study is parallel to Polanyis' approach of“the double movement”, thus the axis of the study is that the market on one hand creates the social risks and on the other the need for social protection. Both the growing of welfare states and the restriction of welfare states is subject to the imperatives of the market. In this study, I tried to show, in the context of formation, development and current changes at welfare states, that the welfare states does not only function as a market-restricting mechanism, but also as market-supporting or even market-making, and that welfare states change due to two dynamics -the universal imperatives of market and their path dependencies. In this study, first, the role of welfare state is discussed in the framework of market vs. state. In the second part the evolution of welfare statism is explored and different welfare state models are considered within a theoretical categorization. In the last part the characteristics of the developed welfare regimes are defined within these models, and the different reflections of these different welfare regimes to the globalization process are tried to be analyzed. Whether the role of the welfare state which has been discussed at the first part can be taken on by other alternatives such as social networks or quasi-market structures is also researched in this last part.