Avrupa Birliği ve Türkiye'nin işgücü yapılarının değerlendirilmesi
The Evaluation of European Union and Turkey's labour force structure
- Tez No: 135222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliğinin Sosyal Politikaları ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
öz Türkiye'de batılılaşma hareketlerinin yaklaşık iki asırlık bir geçmişi bulunmaktadır. AB ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkiler inişli çıkışlı bir grafik göstermiş olmasına karşın, bugün AB'ye tam üyelik için aday ülke statüsüne ulaşılmıştır. Ne var ki Türkiye'nin siyasal, ekonomik ve sosyal yapısı AB ülkelerine nazaran değişik bir görünüm arz etmektedir. AB'nin beklentilerinin karşılanabilmesi için hemen her alanda yeni politikalara ve uygulamalara ihtiyaç duyulduğu açıktır. Ancak sağlıklı değerlendirmelerin yapılabilmesi için öncelikle Türkiye'nin hangi yönleri ile AB'den ayrıldığının belirlenmesi gereklidir. İşgücü yapısına ait özelliklerin karşılaştırılması da bu kapsamda ele alınmıştır. İşgücü yapılarının benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulması ile değişim istikametlerinin tespit edilmesi, üye ülkelere nazaran Türkiye'nin konumunu belirlemek açısından faydalıdır. Türkiye ile AB'nin nüfus ve işgücü yapıları istatistik! veriler esas alınarak incelendiğinde; tarafların ekonomik yapıları, kalkınma seviyeleri, sosyo-ekonomtk durumları, emek piyasaları ve işgücü niteliklerinin önemli farklılıklar taşıdığı görülmektedir.AB'ye uyumun sağlanabilmesi maksadıyla benzer bir yapının oluşturulması önem arz etmektedir. Bu ise ancak ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesiyle mümkün olacaktır. Esasen Türkiye genç nüfus yapısı ile büyük bir potansiyele sahiptir. Bu genç nüfusun 2000 li yılların verimlilik esasına dayalı rekabet ortamına hazırlanması ve istihdam imkanlarının sağlanması, ekonomik gelişmenin önündeki engelleri ortadan kaldıracaktır. ABSTRACT The western movements of Turkey has a history of about two centuries.Altough the relations between Turkey and the EU countries form a fluctuating graphic.today Turkey has reached a point where she is candidate for a full membershipto the EU. Neverthless.Turkey reflects a different kind of political, economic and social stucture compared to the EU nations.lt's appearent that new policies aplications in every field are required to meet the EU expectations.To make a positive assesment, it must be determined in what field Turkey seperates from the EU.The features pertaining to labour structure comparison are handled under this topic. Determining similarities and the differences of the labour structures will be beneficial in determining Turkey's position comparing to the other candidate nations.When statistical based population and labour sturucture data of Turkey and EU nations are analyzed;the economic sturucture.contemporary level.social-economic position, labour markets and labour features of both sides posses important differences.lt is of great importance to consist similar structures to be in comprimisation with the EU.This is only possible with economical developmentActually Turkey has a great potential with its young population. To prepare this young population to the competition environment based on the productivity of the 2000 years and to create employment oppurtinities.will bring down the obstacles set in front of this economic progress. Ill
Özet (Çeviri)