Kurumsal yönetim
Corporate governance
- Tez No: 135223
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
öz Tezimizin birinci bölümünde anonim ortaklıklara ilişkin özel bir yönetim ve kontrol sistemi olan“kurumsal yönetim”in anlamını, fonksiyonlarını, sınıflandırılmasını ve esaslı unsurlarım inceleyerek bu sistemin teorik yapışım belirlemeye çalıştık. Sonuç olarak, anonim ortaklıkların her tür yönetiminin“kurumsal yönetim”olarak isimlendirilemeyeceği; ancak hakkaniyet, şeffaflık, iç sorumluluk ve dış sorumluluk esaslarına dayak bir yönetimin bu vasfi kazanabileceği; böyle bir yönetimin ise hem anonim ortaklıklar hem pay sahipleri hem de diğer ilgililerle, ulusal ve uluslar arası ekonomik düzen açısından yararlı olduğu kanısına vardık. Bugün için en modern ve geçerli kurumsal yönetim çalışması olarak gördüğümüz ve yukarıda zikrettiğimiz esaslı unsurlara dayalı olan OECD kurumsal yönetim ilkelerinin, Türk hukuku ile karşılaştırmalı olarak bir nevi şerhini yaptığımız ikinci bölümde, kurumsal yönetim anlayışının teknik alt yapısını ve ülkemizdeki eksiklikleri inceledik. Üçüncü bölümde ise merkezî otorite, anonim ortaklık yöneticileri, pay sahipleri, yatırımcılar ve diğer tüm ilgili grupların takım çalışması ile gerçekleşebileceğine inandığımız kurumsal yönetimin, ülkemizde yerleşmesi için yapılması gerekenleri ana hatları ile açıkladık. ABSTRACT In the first chapter of our thesis, as we examine the meaning, functions, classification and essential elements of“corporate governance”which is a special direct and control system concerning corporations, we tried to determine theoric structure of this system. As a result, we decided that every kind of governance of corporation is not called“corporate governance”; only governance based on fairness, transparency, accountability and responsibility can obtain this peculiarity; such a governance is useful for both corporations, shareholders and the other stakeholders with national and international economic framewok. In the second chapter that we did a kind of commentary, with a comparison of Turkish law, of OECD corporate governance principles which we see the most modern and valid corporate governance study and based on essential elements we mention above, we examine the technical substructure of corporate governance and deficiencies in our country. In the third chapter we explain briefly what must be done in our country for becoming established of corporate governance which we believe that it can be realized by a team work of central authority, directors and managers of corporation, shareholders, investors and all of the other interested groups. Ill
Özet (Çeviri)