Satıcı firma analiz takımı destekli kategori yönetimi sisteminin hipermarketlerde organizasyonu ile ilgili bir model önerisi
Organization of category management system at supermarkets by vendor supported in-house category analyst team model
- Tez No: 135231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kategori Yönetimi liderlik anlayışı liderler tarafından ortaya atılmış bir yönetim anlayışı olup lider şirketlerin kategori yönetimi organizasyon yapışım benimsemesi supermarket sektöründe faaliyet gösteren tüm oyuncular arasında gerçek ticaret ortaklığını yaratacaktır. Kategori Yönetimi sisteminde üreticiler, dağıtıcılar ve perakendeciler ortak hedeflere sahip olacaklarından tüketiciye yönelik kategori iş planlarını ve iş akış yöntemlerini benzeştireceklerdir. Dünyada 1990'h yılların başından beri yaygınca uygulanmakta olan Kategori Yönetimi prensipleri sektördeki global üreticilerin liderliği sayesinde yavaş da olsa Türkiye' de de yaygınlaşmaya başlamıştır. Endüstrideki oyuncular için hedef; verimlilik artışı, daha iyi servis, verilere göre karar verme kültürü (fact base decision making) ve faaliyetlerin gözlemlenmesi suretiyle zamanında reaksiyon gösterebilmektir. Hipermarket yönetim merkezinde üretici firma destekli kategori analiz takımının organize edilmesi tüm bu hedeflerin uygulanmasında en önemli rolü oluşturacaktır. Bu tezde Türk tüketicilerine daha iyi hizmet vermek suretiyle endüstride faaliyet gösteren süpermarketlerin ciro ve karlılıklarım maksimize etmek için mümkün olabilecek en uygun organizasyon yapısı, iş akışları ve raporlama sistemleri üzerine örneklemeler mevcuttur. Satıcı ve üretici firma destekli kategori yönetiminin organizasyonu sayesinde Türkiye' deki tüketicilerin ihtiyaçları çerçevesinde organize edilecek bir Kategori Yönetimi Analiz Takımı sistemi supermarket zincirlerinin kar merkezleri haline dönüşmesini sağlayacaktır. Kategori analiz takımı organizasyonu sayesinde perakendeciler çeşit optimizasyonu, teşhir ve tanzim verimliliği, optimum stok düzeyine ulaşabilecek ve yatırımlarına en yüksek dönüşü alacaklardır. Artan müşteri tatmini hem üretici firmanın hem de perakendeci firmanın satışlarını ve pazar paylarım arttıracak, daha yakın üretici ve perakendeci iş birliği sayesinde ortak iş hedefleri akıcı bir şekilde yürüyecektir.
Özet (Çeviri)
Category management revolutionized retailing management in the early 1990's and it became a gold standard in the consumer packaged goods industry. Overall, adopting category management system helps manufacturers, retailers, and distributors to create real trade partnerships. Through this partnership, the players in the value chain will have common objectives to satisfy consumer needs and will mirror up their business plans and processes. In the thesis, the category management system, business processes, and reporting systems are described, and organization of manufacturer or sales and marketing company analysts at supermarket headquarters are recommended. In this model, Category Analysts will be apart of supermarket's organization and they report to category managers. The trade partnerships via vendor supported in-house category analysts at supermarkets will help vendors and supermarkets to make strategic business planning at the category level. Team will follow jointly agreed business processes and decide on the scorecards. Team approach and synchronized business processes lead to common objectives and scorecards. Retailers must optimize the deployment and return on their shelf space, inventory, and customer traffic. In order for category managers to achieve consumer, sales, profits, inventory and supplier relation goals, they must empower responsibilities for day-to-day operations to the support functions, who will work together as a team. The in- house category analyst team model approach is an alternative to the current theoretical one-man team and would be adopted as the new category management model of the future.