Küreselleşen işletmelerde yapısal değişim ve uygulamaya ilişkin bir araştırma
The Structural changes of the companies in the globalization stage and an applied research
- Tez No: 135230
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
öz Bu çalışmada, küresel yönetim, küresel şirketler, küresel şirketlerin işletme fonksiyonlarında ve örgüt yapılarında gerçekleşen değişim incelenmektedir. Bu incelemeler yönünde, İstanbul Sanayi Odası' nın yayınladığı“1999 yılının İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu”listesinde yer alan şirketler arasından, sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 100 şirket üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, bu şirketlerin küreselleşme düzeyleri; küresel faaliyetlerin bu şirketlerin örgüt yapılarında, işletme faktörlerinde mevcut durumda gerçekleştirdiği ve önümüzdeki 5 yılda gerçekleştireceği değişim belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmada tanımlayıcı bir araştırma modeli seçilmiştir. Anket yöntemiyle toplanan verilerin frekans dağılımları değerlendirilmekte ve bu verilere Ki-Kare analizleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizdeki şirketlerin küresel faaliyetlerinin örgüt yapılarını, işleyişlerini etkilediği ve yakın gelecekte de etkileyeceği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT The global management, the global companies, the changes in the business functions and the organizational structures of the global companies have been analyzed in this study. The descriptive research has been conducted to 100 companies that are chosen by the systematic sampling from the companies that are included in the list of“Turkey's 500 Top Industrial Enterprises 1999”to determine the globalization level of these companies, the changes that are caused now and will be caused in five year period by their global activities in their organizational structures and business factors. The Frequency Distribution and the Chi-Square analyses have been applied to the data that are collected from the companies by the questionnaire. As a conclusion, the organizational structures and the activities of the companies have been affected by the globalization. This effect is expected to continue in the near future as well. iii
Özet (Çeviri)