Çalışma ortamlarında duygusal zeka, uygulamadan bir örnek
Emotional intelligence in business
- Tez No: 135232
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz Zeka, yüzlerce yıldır araştırılan ve ilgi çeken bir konu oldu. Zekayı ölçmek amacıyla öncelikle IQ testleri geliştirildi. Ancak, son yıllarda yapılan araştırmalar, zekanın farklı boyutlarını gözler önüne sermiştir. Bu boyutlardan, günümüzde en çok ilgi göreni duygusal zeka kavramıdır. EQ yaşamın bir bütün olduğunu, içinde mantık kadar duyguları da barındırdığını varsayar. Günümüz bilgi ekonomisinde, işletmeler rekabet edebilmek için, duygusal zeka becerileri gelişmiş insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda, katılımcı yönetim tarzları benimsenmiştir.“Çalışma Ortamlarında Duygusal Zeka”isimli bu çalışmada; duygusal zeka ve iş yaşamında duygusal zeka konularında bilgi verilmiştir. Reklamcılık sektöründe çalışanların, duygusal zekalarını; başkalarının duygularının farkında olma, yaratıcılık, kişiler arası ilişkiler ve sezgi boyutlarıyla değerlendirmeyi amaçlayan araştırma çalışmasında, 50 kişiye uygulanan anketten elde edilen veriler yorumlanmıştır. Çalışma ortamlarında duygusal zeka, gelecek yıllarda da yoğun ilgi gören bir konu olmaya devam edecektir. ABSTRACT Intelligence has been one of the most researched and attractive fields of study of all times. First, IQ tests were developed to gauge and quantify intelligence. Recent research in this area, however, have exhibited various dimensions of intelligence. Among such dimensions, the one that can currently be said to be the high point of interest is emotional intelligence. EQ presupposes a wholistic view of life, containing emotions as well as logic. In this day of information age, the firms require human resources with advanced emotional intelligence in order to compete more effectively. Within this framework, a concept of adaptation of participatory administrational approach to management has been brought forward. In this thesis, called“EQ at Work Place”; subjects of EQ and EQ in business life have been researched. For the purpose of this thesis, a survey has been conducted to evaluate the EQ skills of the employees in the advertisement sector in terms of four dimensions. Five companies were selected and in conclusion data collected from 50 participants has been interpreted. EQ and EQ in business life will prove to be one of the most attractive fields of research as well as public curiosity in the coming years. m
Özet (Çeviri)