Patent ve Türk ilaç endüstrisi
Patent and Turkish pharmaceutical industry
  1. Tez No: 135233
  2. Yazar: DERYA KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin sonucunda patent kavramı ilk olarak 1700'lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Kısaca patent, devletin buluş sahibine verdiği tekel hakkıdır. Devlet tekel işlevini verirken, aynı zamanda bütün bilgileri alır ve yayınlar, bu bilgilere isteyen herkes ulaşabilir. Buna da bilgi işlevi denir. Türkiye'de patent kavramı ilk olarak 1879'de İhtira Beratı Kanunu ile yürürlüğe girmiştir. 24 Haziran 1994' de Türk Patent Enstitüsü'nün kurulması sınai mülkiye konusunda önemli bir değişim tarihi olmuştur. Dünyada ve Türkiye'de ilaç endüstrisi araşürma-^eliştirme faaliyetierinin en yoğun yaşandığı sanayi dallarından biridir. Araştırma-Geliştirme faaliyetleri de bilgi işlevi nedeniyle patent hakkına bağlıdır. Türk Patent Enstitüsü 1 Ocak 1995 tarihinde 132 ülkenin taraf olduğu Dünya Ticaret örgütü Kuruluş Anlaşması'nı imzalamış ve anlaşmanın eki olan TRIPS Anlaşması'nın 70. maddesinin sonucu olarak insan ve hayvan sağlığı konusundaki ilaçlarla ilgili patent başvurulalım işleme almıştır. Türkiye bu anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirmek üzere 23 Eylül 1995 tarihli ve 566 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilaçta patent korumasını 1 Ocak 1999 tarihinde başlatma kararı almıştır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of patent came into being in 1700s as a result of technological developments. Patent, in short, is a monopoly right given to the person invented a new good by government. As giving monopoly right, government takes all the knowledge of new development and publishes it, so that anyone can reach these knowledge. It is called as knowledge process. In Turkey, concept of patent introduced with the act of İhtira Beratı Kanunu in 1879 Establishment of Turkish Patent Institute became an important date on industrial possession. Pharmaceutical industry is one of the branches of industry where research and development activities occur intensively hot only in Turkey but also in the world research and development activities also depend on patent right because of knowledge process. Turkish Patent Institute signed the treaty of the foundation of World Trade Organization which is supported by 132 nations in lJanuary 1995. It also put the applications in to process that are related to human and animal rights as a consequence of article 70 of TRIPS treaty. Turkish decided to start patenting in pharmaceutical industry in 1 January 1995 in order to fulfill her commitment as a result of signing this treaty according to a law of 23 September 1995,and article 566. IV