Stratejik havayolu işbirliklerinin oluşum nedenleri yolcu üzerine etkileri ve bir uygulama
- Tez No: 135234
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
oz Bu çalışmanın amacı stratejik havayolu işbirliklerinin oluşum nedenlerini, sektöre etkilerini, karşılaştıkları engelleri, işbirliği biçimlerini ortaya koyarak, günümüzdeki belli başlı stratejik havayolu işbirlikleri hakkında bilgi vermek ve havayolu müşterisi olan yolcu üzerindeki etkilerini incelemektir. 1980'lerin sonundan itibaren popülarite kazanmaya başlayan stratejik havayolu işbirlikleri gittikçe globalleşen havacılık sektörü içerisinde havayollarının piyasadaki rekabet güçlerini arttırmak için daha çok başvurdukları bir yol olmuştur. Havayolu müşterilerine yani yolcularına stratejik havayolu işbirliklerinin uçuş ağıyla dünya sunulmaktadır. Havayolları başka havayollarının uçuş ağını kullanarak global pazardan daha fazla pay alıp genişleme imkanına kavuşurken liberal rekabet ortamında yolcuya sunulan hizmeti arttırıp uygun ücretlerle farklı seyahat alternatifleri de sunulmaktadır. Diğer sektörlerdeki işbirliklerinden farklı olarak havacılık sektöründeki stratejik havayolu işbirliklerinin oluşum nedenlerinin en önemlisi, havayollarının gelişme ve büyüme isteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Havacılık yasalarının getirdiği kısıtlamaları aşarak pazarda yayılmak için iç büyümenin ve şirket evliliklerinin havayolları için bir alternatif teşkil etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subject of this doctorial thesis is to make informed about recent major strategic airline alliances while indicating reasons of it, effects to the entire sector, obstacles they met, form of alliances and to examine effects to the airline customers. Strategic airline alliances which have been popular since late 80s have become a most important way of increasing competition power in the market where aviation sector has started become global. A world is being represented to the passengers of strategic airline alliances with the flight network of partners. Airlines could easily extend with the using partner airlines flight network and could get a more share from global market in the liberal competition while offering variable travel options with economic prices and increasing service quality. Most significant difference between the strategic airline alliances and other sector alliances is can be defined as a desire of development and expansion. Due to aviation regulations; in-company growth and mergers do not seem a appropriate option for market extension.