Factoring-leasing sözleşmeleri ve vergisel boyutu
Factoring-leasing agreements and tax law
  1. Tez No: 135246
  2. Yazar: BARIŞ ORANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
oz Modern hukuk sistemlerinde sözleşme özgürlüğünün sonucu olarak gördüğümüz tip serbestisi ile bireyler, serbestçe diledikleri sözleşmeyi seçebilmektedir. İşletmelerin finansmanında kolaylık ve çeşitlilik sağlayan leasing ve factoring sözleşmeleri, işte bu tipik olmayan sözleşmelerdendir. Factoring işlemi, işletmelerin ihtiyacı olan fonu kendi öz kaynaklarından sağlamakta; leasing işleminin ise dış kaynaklı fon ile bu amaca ulaşmaktadır. Çalışmamda, özel hukuk alanında doğan factoring ve leasing sözleşmelerinin vergi hukuku bakımından nasıl değerlendirilmesi gerektiği sorununa cevap aranmaya çalışılmıştır. Genel özel hukuk ve vergi hukuku ilkeleri ışığı altında, muhtelif vergiler karşındaki durumları incelenmiş ve sorunların tespiti ile çözümü tartışılmıştır. Çalışmamız ın konusunu, spesifik olarak, factoring ve leasing sözleşmeleri teşkil etse de; bu inceleme sonucunda elde edilen bilgi ile diğer mevcut atipik sözleşmelerinin ve gelecekte ortaya çıkacak olanların, vergi hukukundaki yerinin tespiti sorunu asıl olarak irdelenmek istenmiştir. ABSTRACT In modern juriprudense systems, with type unresturicted seen after the result of the agreement liberty, individuals can choose any desired agreement freely. Leasing and factoring agreements which provide easiness and variety in financing business are like these atipic agreements. The funds which are needded by business are provided by their on own sources in factoring. But leasing reaches this aim by external sources. In my study; I tried to find a result in the dificulty of evaluation of factoring and leasing agreements which are born in private law from the point of wiev of tax law. Their situation with the various of taxes are examined in detail, the problems and outcomes are determined according to the principles of general private law and tax law. Although, the subject of this study is formed by factoring and leasing agreements in special, I considered especially the problems in determining the position of the existing atipic agreements and the others found in the future, in the tax law with the information provided by thisexamination. Ill
Özet (Çeviri)