Kamu bankalarının yeniden yapılandırılması
Reorganization of public banks
  1. Tez No: 135252
  2. Yazar: CEYHUN ARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
öz Türk Bankacılık Sektörü'nde birer KİT olan kamu bankalan,belirli kesimleri desteklemek amacıyla ihtisas bankaları olarak kurulmuşlardır.Bu bankalar,zaman içinde ana görevlerinden uzaklaşmışlar ve ticari bankacılık faaliyetlerine girişmişlerdir. Kamu bankalarının aktif toplamlan,bankacılık sektörünü etkileyebilecek düzeyde olduğundan,bu bankalara verilen ek görevlerden doğan zararlar,sistemi tehdit etmeye başlamıştır. 2000'li yıllardaki finansal krizler,Türk Bankacılık Sektörü'ndeki aksaklıkları ortaya çıkarmış ve sistemde bir reorganizasyon programı uygulanmasını gerekli kılmıştır.Bu kapsamda,kamu bankalarında da özelleştirilmeyi hedef alan yaygın bir yeniden yapılandırma plam yürürlüğe girmiştir. ABSTRACT Public banks which are each a State Economic Enterprise (SEE) in Turkish Banking Sector,have been established as specialized banks to subsidize certain sectors. These banks have digressed from their main duties increasingly and attempted to commercial banking activities. Because total assets of public banks are at the level that may affect the banking sector,the losses which are born from additional duties being given to these banks, have started to threaten the system. The financial crises in the 2000' s have showed up the troubles in the Turkish Banking Sector and required carrying out a conversion programme in the systemJn this context,a common reorganization plan which aims privatization,has been into effect in the public banks. 11
Özet (Çeviri)