Reşit Divanı (inceleme-metin)
  1. Tez No: 159502
  2. Yazar: RAFET ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 496
Özet
11 ÖZET Reşid Divanı (İnceleme-Metin) adını taşıyan çalışmamızı üç bölüm halinde ortaya koyduk. Birinci bölüm, şairin hayatıyla ilgili bilgileri, eserlerinin tanıtımını ve edebî kişiliği hakkındaki tespitleri içermektedir. İkinci bölüm, divanın şekil özelliklerinin incelenmesi ile dil ve üslup incelemesine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde ise Reşid Divanı'nın transkripsiyon harfleriyle tam metni yer almıştır. Çalışmanın sonuna da divan metninde yer alan kelimelerin genel dizini konulmuştur. Çalışmamıza konu olan Çeşmizade Mustafa Reşid, 18. yüzyılda yaşamış, müderrisliği ve özellikle de tarihçiliği ile tanınmış olmasının yanında, şairlik vasfıyla da öne çıkmış bir kişidir. Çağdaşlarından, tezkire yazarı Ramiz, Reşid'in şiir ve nesirdeki kabiliyetine dikkat çekerek, onu Veysî ve Nergisî ile mukayese etmiştir. Reşid'in şiirlerinde ağır bir dil ve sanatlı bir söyleyiş bulunmaktadır. Bu durum onun şiirlerinin şiir değerini azaltmıştır. Reşid Divanı'nın biri Ali Emirî Kütüphanesi'nde, diğeri de istanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan iki nüshası vardır. Bunlardan istanbul Üniversitesi nüshasında Reşid'in el yazısı ile yazıldığı yolunda bir ibare bulunmaktadır. Ali Emirî nüshasında diğerine göre eksiklikler vardır. Divan metnini oluştururken, bu hususlardan hareketle, istanbul Üniversitesi nüshasını esas aldık. Ali Emirî nüshasından, anlam ve ölçü bozukluğu olan yerlerde yararlandık ve istanbul Üniversitesi nüshasında bulunmayan üç matla ile iki müfredi divan metnine dahil ettik. Sonuç olarak, bugüne kadar müderrisliği ve daha çok da tarihçiliği ile tanınmış olan Çeşmizade Mustafa Reşid'in şairlik yönünü ve divanının tam metnini bu çalışmamızla ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Our work entitled“Reşid Divanı (Inceleme-Metin)”is presented as three parts. The first part includes findings per taining to the poet's life and his literary rank and introduction of his work. The second part is devoted to examining of formal elements of the divan and the language and style of Reşid. The third part includes the whole copy of Reşid's Divan written in transcription letters. Besides these three parts, our work contains an index of the words used in the copy of the divan. Çeşmîzade Mustafa Reşid having lived in the 18 th century is noted for his quality asa poet besides being noted for his teaching in Ottoman universities and particularly for his being a historian Ramiz a writer of tezkires one of Reşid's contemporaries compares him with Veysî and Nergisî, poiting out his skills in poetry and pprose. His language in his poetry is really sophisticated. This detracts from the literary value of his poetry. There're two copies of Reşid's Divan: one Ali Emirî Library and the oether in Istanbul University Library there is a statement in the copy in Istanbul University Library that it was originally written by Reşid. There're certain flaws in the copy in Ali Emirî Library when it's compared with the one in Istanbul University.While preparing Reşid's Divan, considering all thesefacts, we chose the copy in Istanbul University as our main source. We have benefited from the copy in Ali Emirî Library, for there are some flaws in terms of measure and meaning in our main source and we have incorporated three matlas and müfredis in the copy in Ali Emirî Library into our work which the copy in Istanbul University doesn't includes. As a conclusion, we present the quality of Reşid as a poet-having been noted for his teaching in Ottoman universities and particularly of his being a historian-and his whole divan in our work.