Servet-i Fünun ve Resimli Uyanış (64.65. cilt) dergilerinin incelenmesi
Servet-i Fünun and Resimli Uyanış (64.65.) magazines examination
  1. Tez No: 135260
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
ÖZET Dergi incelemesi, araştırmacıların üzerinde çalıştıkları konular için ilk elden malzeme ve bilgi sunması bakımından oldukça önemlidir. Yine aynı inceleme, derginin yayımlandığı dönemi daha iyi anlayıp doğru tahlil edebilmemizi sağlaması dolayısıyla da ihmal edilmemesi gereken konulardan biridir. Ahmet îhsan TOKGÖZ'ün sahibi olduğu Servet-i Fünûn Dergisi, 1891-1944 yıllan arasında çoğunlukla haftalık olarak yayımlanmıştır. Dergi 1686. sayısından sonra (6 Kanun-i sâni 1928 tarihinden itibaren) Resimli Uyanış adını almış ve Latin harfleriyle yayımlanmaya başlamıştır. Türk Basın tarihinin yarım asrına damgasını vurmuş ve yayımlandığı dönemlerde ilmî, fennî ve edebî bir dergi olarak en verimli ürünlere ve yazarlara sayfalarını açmış olan Servet-i Fünûn ve Resimli Uyanış, birçok yönüyle araştırmacılar için önemli bir kaynaktır. Çalışmamızda bu önemli kaynağın 1928-1929 tarihleri arasında çıkan ve 64.-65. ciltlerini oluşturan 1657- 1711 sayıları incelenmiştir. İncelemede derginin sözü edilen sayılarında yer alan bütün yazı ve şiirlerin fihristi verilmiş daha sonra da bunların muhteva analizi yapılmıştır. 1928-1929 yıllarının siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını yansıttığını düşündüğümüz dergideki bazı yazılar, Latin alfabesine aktarılmıştır. Özellikle Yedi Meşale üyelerinin bu ciltlerde kaleme aldıkları yazıların edebiyat tarihimiz açısından oldukça önemli olduklarını düşünüyoruz. Dergide edebi metinlerin yanı sıra siyasî, ekonomik, sosyal, teknoloji konulu ve haber muhtevalı yazılar da neşredilmiştir. Dergi bu dönemde bol bol fotoğraflarla ve dünya edebiyatından yapılan tercümelerle zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Bu sayede dergi çok yönlü bir nitelik kazanmıştır. Derginin 1657.-1711. sayılarındaki dili ve üslûbu oldukça sade ve anlaşılır bir tarzdadır. Kısaca diyebiliriz ki Servet-i Fünûn ve Resimli Uyanış'ın 1657-1711 sayıları, döneminin hayatını yansıtan iyi bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Magazine examination is quite important in terms of presenting first hand materials and informationfor the subjects which the researchers have been studying on. And the same examination is one of the subjects which musn't be neglected as it provides necessariy information to understand and analyse the period which the magazine was published.“Servet-i Fünûn”magazine which Ahmet İhsan TOKGÖZ owes was mostly published as weekly beetwean the years 1891 and 1944. The magazinewas named“Resimli Uyanış”after the 1686 th issve and it started to be published in Latin letters. The magazine sealed the half century of the Turkish PressHistory and Servet-i Fünûn and Resimli Uyanış Magazines, which are important sources for resecrehers with their several dimension, opened their pages to must productive products and writers as scientific and literary magazines. In our stady, the 1657 - 171 1 issves which were published between 1928 and 1929 and formed 64.- 65. volumes were examinet. In the examination the index of all the writings and poems which are located in the mentioned issves were given and then their.contents were analysed. Some writings which reflect political, economical, social, and cultural structure of the years 1928-1929 were transformed in to Latin alphabet. Especially we suppose that the writings which“Yedi Meş'ale”members wrote in these volumes are very importannd in terms of our literaryhistory. Political, economical, social and technological writings were published in the magazine besides literary texts. In this period the magazine was enriched with many photographs and translations from the world literature. So, the magazine gained a multilateral charecteristic. The language and the manner of the magazine in issves of 1657- 171 1 of Servet-i Fünûn are very simple and understendable. Shortly we can say that the issves of 1657- 1711 of Servet-i Fünûn and Resimli Uyanış are very good sources which reflect the life of their age.