Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, Avrupa Birliği, Avrupa Birliğine aday ülkeler ve Türkiye'deki uygulamaları
Foreign direct investment, European Union, candidate countries and practice of Turkey
  1. Tez No: 135268
  2. Yazar: SERKAN MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
oz Dünya ekonomisinde 1980'lerin sonlarında yaşanan patlama ile büyük önem kazanan doğrudan yabancı sermaye yaürimlan, günümüzde gelişmekte olan ülkelerin kalkınmakta kullandıkları en önemli araçlardan biridir. Bölgesel entegrasyonların da doğrudan yabancı sermaye yatırımları gibi hızla gelişmesi ve sayılarının artması, dünyanın belirli ekonomik alanlara ayrılmasına yol açmıştır. Bu iki önemli gelişme, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile bölgesel entegrasyonlar arasındaki ilişkiyi de beraberinde getirmiştir. Bu konuda çok sayıda çalışma yapılmış ve ikisi arasındaki pozitif ilişki ortaya konmuştur. AB, Türkiye ve aday ülkeler arasındaki ilişki ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları bu sebep dolayısıyla önemlidir. Bu çalışmada bölgesel, entegrasyonlar ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları arasındaki ilişki, AB, aday ülkeler ve Türkiye'ye yansımaları ile Türkiye'deki durum incelenmiştir. ABSTRACT Foreign direct investment which became much more important because of its big surge.at the end of 1980's. is one of the most important tools for developing countries to cover budget deficit and to be developed. Quick progress and numerical increase of regional integration agreements similar to foreign direct investment, has divided the world into several economic zones. Relationship between foreign direct investment and regional integrations has followed these two important facts. A large number of studies about this relationship has been realized and suggested that there is a. positive relation between foreign direct investment and regional integrations. Thus, not only relations among European Union, candidate countries and Turkey but also foreign direct investment is vital. In this study,, relationship between regional integrations and foreign direct investment, effects on European Union, candidate countries and Turkey and recent condition in Turkey has been investigated. m
Özet (Çeviri)