Türkiye'de Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde doğrudan yabancı yatırımları berlileyen etkenler ve Türkiye uygulaması
Determinants of foreign direct investments : The case of Turkey in the adaptation process of Turkey to European Union
  1. Tez No: 279480
  2. Yazar: İLKNUR AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde doğrudan yabancı yatırımlar özellikle gelişmekte olan ülkeler için çok önemli bir sermaye kaynağıdır. Bu yatırımlar sermaye sağlamanın yanı sıra büyümeyi, istihdamı, işgücü verimliliğini, ihracatı olumlu yönde etkiler ve yatırım yapılan ülkeye teknoloji, teknik bilgi, yönetim ve pazarlama bilgisi getirir.Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği müktesebatına uyum sürecinde olan Türkiye için doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörleri tespit etmektir.Uygulanan ekonometrik analizde Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımların girişinde etkili olduğu düşünülen faktörler test edilmiştir. Bu kapsamda kullanılan değişkenler: Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, dışa açıklık oranı, döviz kuru, sivil özgürlükler skoru ve kukla değişken olarak 2003 yılında çıkartılan 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunudur.Yapılan ekonometrik analiz ve sonuçları detaylı bir şekilde analiz ve sonuç bölümlerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct investments in the-present day world are the very important capital resources of countries, especially emerging markets. These investments provides not just capital, but also technical know-how, management and marketing know-how; and have positive effects on economic growth, employment, labour productivity and exports.The goal of this thesis is to research FDI determinants for Turkey which try to join European Union as a member.On applied econometric analysis are tested several variables that is thought efficient on FDI for Turkey. Chosen variables are Gross Domestic Product (GDP), openness, exchange rate, civillian rights, and a dummy variable that is new law on FDI at 2003.In this study, econometric analysis and results are presented in detail at the analysis and conclusion chapter of this paper.