Pazarlamada müşteri yönelimi anlayışı ve Türkiye'deki büyük ölçekli işletmelerin müşteri yönelimi anlayışını etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 135273
  2. Yazar: NİL GEMİCİBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
öz Günümüzde işletmeler yoğun rekabet ortamında hayatta kalabilmek için, modern pazarlama anlayışına uygun olarak, müşterilerini tüm etkimiMerinin merkezine koymak zorundadırlar. Modern pazarlama anlayışı, organizasyonun bütün fonksiyonel bölümlerinin, müşterilerin ihtiyaçlarının ve isteklerinin belirlenmesi ve tatmin edilmesi amacı ile ortak bir hedef belirlemelerini ve bu hedefe ulaşmak için bütünleşmelerini gerektirir. Pazarlama anlayışının uygulanması, pazar yönelimli olmak olarak isimlendirilir. Araştırmanın birinci bölümünde, pazarlama anlayışı, pazar yönelimi ve pazar yöneliminin belirleyicileri ele alınmıştır. Pazar yöneliminin beş belirleyicisi vardır. Bu belirleyiciler, müşteri yönelimi, rakip yönelimi, bölümler arası koordinasyon, uzun dönemli odaklanma ve kârlılıktır. Araştırmanın ikinci bölümünde, pazar yöneliminin belirleyicilerinden müşteri yönelimi ve müşteri yönelimi geliştirmeye etkisi olan dört faktör incelenmiştir. Dört faktör, müşteriyi tanımak, müşteriye yönelik duyarlılık geliştirmek, formel performans ölçüm standartları kullanmak ve hareketli uygulama programlan geliştirerek bu programlan uygulamak olarak sıralanmaktadır. Müşteri yönelimi geliştirmeye etkisi olan dört faktörün, Türkiye'deki büyük ölçekli işletmelerin müşteri yönelimi uygulamalan üzerindeki etkileri, üçüncü bölümde araştmlmıştır. Temel hipotezler, sayılan faktörler ile müşteri yönelimi geliştirmek arasındaki ilişkinin varlığım ve tanım faktörü ile diğer faktörler arasındaki ilişkinin varlığını tespit etmek amacı ile geliştirilmişlerdir. İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasından rassal seçim yöntemiyle seçilen işletmelere anket gönderilerek veriler toplanmış, toplanan veriler üzerinde istatistiksel olarak ilişkiler araştmlmıştır. Hipotezleri test etmek için bir model geliştirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent days, according to marketing concept, companies sholud put their customers at the center of whole activities to stay alive in an intensive competition environment. Marketing concept requires the whole functional departments of the organization to determine a common goal and to become integrated to reach that goal, for the aim of satisfaying customers by determining their needs and wants, The application of marketing concept is called being market oriented. At the first chapter of the study, marketing concept, market orientation and the characteristics of the market orientation was examined. The characteristics of market orientation are, customer orientation, competitor orientation, interfunctional coordination, long-term focus and profitability. At the second chapter of the study, customer orientation, which is the one of the characteristics of market orientation, and the four factors that affect the development of customer orientation were examined. Those four factors are, defining the customer, developing a sensitivity towards customer, using formal measurement standarts and develpoing action-oriented implemention programs and implementing them. The effects of the four factors that effect developing a customer orientation, on the application of Turkish greatest industrial companies was investigated at the third chapter. The basic hypotesis were develpoed for the aim of establishing the relationships between the four factors and developing customer orientation, and the relationships between the definition factor and the other factors. The data was collected by sending a questionnarie to 500 Greatest Industrial Companies published by Istanbul Chamber Of Commerce which were sellected with the help of random sampling method. The statistical relations were examined on the collected data. A model was devepoled for testing the hypotesis. IV