İstanbul 1/5000 ölçekli paftalarında (F21-d-24b, F21-d-24c, F21-d-25a, F21-d-25b) şehirsel arazı kullanımı
Urban land utilization in İstanbul on blocks with scale 1/5000 (F21-d-24b, F21-d-24c, F21-d-25a, F21-d-25b)
  1. Tez No: 135305
  2. Yazar: SELÇUK BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
oz Bu araştırmanın amacı; İstanbul ili sınırlan içerisindeki 1/5000 ölçekli 4 adet paftanın birleştirilmesiyle oluşturulan çalışma alanının“şehir içi arazi kullanımını incelemek”olarak belirlenmiştir. Söz konusu alanın İstanbul ili sınırlan içerisinde olmakla birlikte şehrin genel yapısından farklı özellikler taşıdığı görülmektedir. İncelenen bölgenin konumu, fiziki, beşeri, iktisadi ve sosyo-kültürel yapısı bir çok yönüyle ele alınmıştır. Göç olgusu ve çarpık kentleşme, çalışmanın bütünü içinde önemli bir yer tutmaktadır. 2 ana kısımdan oluşan tez çalışmasının ilk parçası“Konum, Fiziki ve Beşeri Yapı”,“Şehirsel Kullanım Alanları”,“Sonuç”,“Sorunlar ve Çözüm Önerileri”bölümlerinden meydana gelmiştir. Bu bölümlerin oluşturulmasında konularla ilgili yayınlardan, uzman görüşlerinden ve gözlemlerden faydalanılmıştır. Araştırmanın ikinci kısmı olan ilgili paftalardaki arazi kullanımının gösterildiği harita için ise mahallinde veri toplama ve değerlendirme uygulaması gerçekleştirilmiştir. ABSTRACT The purpose of this study is“evaluating the urban land utilization”on the study zone constituted by joining 4 map sections at the scale of 1/5000 within the boundaries of the Istanbul province. Though the zone is located within the boundaries of Istanbul, it is observed that it has some features differing from the general urban structure. The location, physical, demographic, economical and socio-cultural structure of the zone were referred to under various perspectives. The first section of the thesis study consisting of 2 main parts includes“Location, Physical and Demographic Structure”,“Urban Utilization Areas”,“Results”,“Problems and Solution Proposals”. In forming these sections, related literature, opinions of the experts and observations were employed. For the second part, including the map showing the land utilization on the sections in question, local data accumulation and evaluation was undertaken. m
Özet (Çeviri)