Bartın ve çevresinin turizm coğrafyası
Tourism geography of Bartın and environmental
- Tez No: 135310
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Herhangi bir yöre, bölge veya ülkenin ekonomik gücünü o sahanın yer altı ve yerüstü zenginlik kaynaklarının oluşturduğu dikkate alındığında bunlardan en az sermaye gerektirenin turizm yatırımları olduğu görülecektir.Bu husus doğrultusunda araştırmanın konusu ve amacı Bartın ve çevresinin turistik değerlerinin ortaya çıkartılması, tanıtılması ve gelir getirici konuma sokulmasıdır. Kuşkusuz turizm olayında sadece coğrafi mekanın değil, tarihi, sosyal ve kültürel özelliklerin de rolü büyüktür. Bartın ve çevresindeki turizmin günümüzdeki önemini kazanmasında bütün bu faktörlerin etkisi olmuştur. Ülkemize gelen turistlerin, yeterince uzunlukta ve genişlikteki plajlar, deniz suyu sıcaklıklarının yüksek olması, günlük ve yıllık güneşlenme süresinin fazla olması ve deniz hareketliliğinin az olması gibi nedenlerle daha çok güney sahillerini tercih ediyor olması Bartın ve çevresi tabiatı, manzara güzelliği, plaj ve koyları, yaylaları, Amasra kuşkayası yol anıtı ve Kurucaşile ahşap tekne yapımcılığı gibi turizme elverişli ortamlar sunan pek çok alanın değerlendirilememesine sebep teşkil etmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılması için böyle bir araştırmanın bölgeye faydalı olacağı düşüncesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırma sahası sahip olduğu turizm potansiyeli ile doğru orantılı olarak turizmden pay alamamaktadır. Ayrıca, sahanın turizm arzını oluşturan mevcut kapasitesi nitelik ve nicelik açılarından olması gereken rekabet edebilirlik seviyesinde değildir. Çalışmanın birinci bölümünde, Bartın ve çevresinin coğrafi konumu, fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri incelenmiş olup, ikinci bölümünde, Bartın'ın tarihçesi, doğal, tarihsel ve arkeolojik değerleri, Bartın ve çevresinin turizmi ile turizmdeki yeri incelenmiş, üçüncü bölümünde ise, Bartın ve çevresi turizminin çeşitli sorunları üzerinde durulmuş, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering that economic power of any district, region or country is formed by that area's underground and upground richness resources it can be seen that tourism investments require the least capital among these. In this way the subject and aim of the research is to introduce Bartın and its surrounding touristic values and make them profitable. Undoubtedly, not only geographical location but also historical, social and cultural characteristics have important role. All these factors have affected Bartm and its surrounding tourism's gaining present importance. The reason for tourists visiting our country not to benefit from environments appropriate for tourism like Bartm and its surrounding nature, panoramic view, beaches and bays, high plateaus, Amasra bird rock monument and Kurucaşile wooden ship building is their preference of southearn coasts due to the reasons like beaches of enough length and width, hot temperatures of sea water, long daily and annual sun bathing period, less wavy and quiet sea environment. The thought that a research like this would be beneficial for the area in order to improve this situation forms a base for the research. The research area can not take enough profit relative to its tourism potential. Also, area's capacity forming its tourism supply has not necessary qualitative and quantative competence ability. In the first part of the study, Bartm and its surrounding's geographical location, physical and human geography characteristics; in the second part Bartm' s history natural historical and archeology values, Bartm and its surrounding tourism and Bartm's place in tourism; in the third part various problems of Bartm and its surrounding have been examined.