Etkin gözetim-denetim kapsamında, bankalarda yeniden yapılanan iç denetim sistemleri, risk yönetimi süreci ve bir uygulama
The Risk management process and the restructuring internal auditing systems in banks, on effective supervision-control and an application
- Tez No: 135313
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
oz Bu çalışmanın öncelikli amacı etkin gözetim-denetim çerçevesinde, iç denetim sistemlerinin ve risk yönetiminin uluslararası standartlar kapsamında, nasıl olması gerektiği konusunda bilgi vermektir. Ülkemizde geçtiğimiz yıl yaşanan krizler ve gelişmeler sonrasında, Türk bankacılık sektöründe hızlı bir yeniden yapılanma süreci başlamıştır. Çalışmanın ikinci önemli amacı Türk bankacılık sektörünün, gerek hukuki altyapı, gerekse teknik açıdan etkin iç denetim sistemleri ve risk yönetiminde, mevcut durumu itibariyle hangi aşamada bulunduğunu belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için Türk bankacılık sektörünün mevcut risk yönetimi ve iç denetim sistemlerine ilişkin olarak uygulama anketi hazırlanmış ve uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar SPSS 10.0 istatistik programı aracılığıyla yorumlanmıştır. Ayrıca, ülkemiz şartlarında, bankaların etkin iç denetim ve risk yönetimi sistemi kurarken karşılaştıkları sorunlar, yapısal ve sosyolojik açıdan irdelenmiş ve bunlara ilişkin sektör bazında bazı çözümler önerilmiştir. ABSTRACT The first aim of this study is giving information about the international standarts of internal auditing systems and risk management in banks, on effective supervision and control extention. After the crises and progresses, which is lived in our country in last year, a rapidly re-structuring process is beginning in the Turkish banking sector.The other important aim of this study is to determine, in which stage is the Turkish banking sector both on legal structure and technical aspect. To achieve this aim, a questionary is prepared, which is concerning the present risk management and internal auditing systems in Turkish banking sector and than this questionary is applied some of the bank in our country. The outcomes of the application study is interpreted with the help of the SPSS 10.0 statistical programme. Furthermore, the problems, which the banks are faced by establishing the effective internal auditing and risk management systems, are also scrutinized in structurel and sociological aspect in our country. Some solutions are also suggested for the banking sector about the problems, which are determined in this study. Ill
Özet (Çeviri)