Çağdaş makroekonomik okullar: Tutarlılık ve geçerlilik açısından bir karşılaştırma ve değerlendirme denemesi
  1. Tez No: 135312
  2. Yazar: ÖZLEN HİÇ BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Tezimizin konusu, çağdaş makroekonomik okulların karşılaştırmalı bir analizine dayanarak, bunların gelişmiş ekonomiler (GÜler) açısından geçetliliklerinin bir değerlendirmesidir. Geleneksel Klasik Sistem'in bir uzantısı olan çağdaş Monetarist Okul'a göre ekonomi, uyarlanmış beklentiler yoluyla bir dönem sonra otomatik olarak ONRUD'a gelir. Yine Geleneksel Klasik Sistem'in diğer bir uzantısı olan ve RBH'ye, piyasalarda TRŞ'nin varlığına ve fiyat ve ücretlerin tam esnekliğine dayanan çağdaş Yeni Klasik Okul'a göre ekonomi, hemen aynı dönem içinde otomatik olarak doğal İşsizlik dengesine (ONRUD) gelir. Ancak ekonometrik araştırmalar, uyarlanmış beklentiler ve RBH'yi kanıtlamadığı gibi, piyasalarda TRŞ'ye fazla rastlanmamaktadır. Ekonomilerin hemen veya çok kısa sürede ONRUD'a yöneldiği de gözlenmemektedir. Temelini Keynesgil Sistem'den alan çağdaş Yeni Keynesgil İktisat esasta ABD'de, çağdaş Post-Keynesgil İktisat ise esas olarak İngiltere'de ortaya atılmıştır. Bu İM okulun ortak noktası, ekonominin KD'de EID'e gelmesi sonucudur. Yeni Keynesgil iktisatçıların çoğunluğu, RHB'yi kabul etmekle beraber TRŞ'yi, fiyat ve ücretlerin tam esnekliğini reddederler ve ERŞ'ye, P ve W esneksizliğinin Keynesgil efektif talep yetersizliğine yol açmasına ve aynı zamanda piyasalarda koordinasyon eksikliğinedayanırlar. Histeresiz ve Etkinlik Ücreti modellerini benimseyenler dışında Yeni Keynesgil iktisatçılar - Neo-Keynesgüleri de izleyerek- ekonominin UD'de ONRUD'a yöneleceğini kabul ederler. Köklerini Keynes ve ingiltere'deki eski Ortodoks Keynesgillerden alan Post-Keynesgil iktisatçılar ise, RBH'yi reddederler ve bunun yerine heterojen beklentiler varsayımım kabul ederler. ERŞ'yi, piyasalar arası koordinasyon eksikliğini kabul etmekle beraber, EİD'in temel nedeni olarak Keynesgil belirsizliği ön plana çıkartırlar. Onlara göre ekonomi, ne KD'de ne de UD'de ONRUD'a yönelecektir. Çağdaş Klasik okullara oranla çağdaş Keynesgil okullar, mikro ve makroekonomik tutarlılığı sağlamış olmaları yanında, GÜler için daha gerçekçi ve geçerli gözükmektedirler. Bugün için Yeni Keynesgiller ise, Post-Keynesgillere oranla daha yaygındır. ııı
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is an evaluation, based on a comparative analysis, of the relevance of major modern macroeconomic schools to developed economies. Based on the Traditional and Neo-Classical System, Monetarism argues that the economy would automatically come to natural rate of unemployment equilibrium (ANRUE) by means of the working of adjusted expectations. Again based of the Traditional and Neo-Classical System, New Classical System, on the other hand, work with rational expectations hypothesis (REH), perfectly competitive (PC) markets, full flexibility of prices and wages. Hence New Classicals conclude that the economy would reach ANRUE immediately. But econometric investigations do not prove the validity of adjusted expectations or REH; in actual world, we rarely meet PC markets. Neither do we observe that the economy attains ANRUE. Of modern schools based on the Keynesian System, New Keynesian Economics flourished mainly in the USA and Post-Keynesian Economics mainly İn the UK. Their common point is that they both accept that, in the short run, the economy may end up with less-man-full-employment equilibrium (LTFE) with no government intervention due to the lack of Keynesian effective demand. rvThe majority of New Keynesians accept REH but reject PC and they work with imperfectly competitive (IC) markets, price and wage inflexibilities giving rise to Keynesian inadequate demand and the assumption of lack of coordination between markets, also leading to ANRUE. Along with Neo-Keynesians, most New Keynesians except, however, those who accept Hysteresis and Efficiency Wage models, believe that in the long run the economy would tend towards ANRUE. Post-Keynesians, who follow Keynes and Orthodox Keynesians more closely, reject REH and work with heterogenous expectations. They accept IC and coordination failures but emphasize that the main reason for LTFE is Keynesian uncertainty. For Post-Keynesians the economy would not evolve towards ANRUE in the long as well as the short run. Compared to modern schools based on the Classical System, those based on the Keynesian System seem not only to have achieved consistency between macro and microeconomics but also more realistic and relevant for the developed economies. New Keynesians seem more widespread today compared to Post-Keynesians.