Scenario supported value-at-risk applications
Senaryo destekli riske maruz değer uygulamaları
  1. Tez No: 223951
  2. Yazar: ERAY PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Banking, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Riske maruz değer belirli bir hata payıyla finansal kuruluşların maruz kalabileceği riskleri ölçmede kullanılan yöntemlerin genel adıdır. Riske maruz değer hesaplamaları için literatürde parametrik ve simulasyon bazlı yöntemler bulunmaktadır. Bankacılık sektöründe özellikle 2001 yılında yaşanan finansal krizlerin etkisiyle riske maruz değer ölçümlerinin ağırlığı gün geçtikçe artmaktadır. 2001 yılındaki finansal krizler sonucu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankalarda riske maruz değer hesaplamalarının yapılmasını zorunlu kılmış ve bu tarihten itibaren riske maruz değer hesaplamaları konusunda çalışmalar yoğunlaşmıştır.Bu çalışmada, Riske Maruz Değer ölçümlerinde sürekli olarak sorun teşkil eden kurtosis düzeltmesinin önemli bir yolu olan ?Mixture of Normals? düzeltmesi ile ilgili bir örnek üzerinde çalışılmıştır. Kurtosis düzeltmesi özellikle Türkiye gibi yeni gelişmekte olan piyasalarda büyük önem taşımaktadır. Çünkü piyasalarda oluşan ani dalgalanmalar finansal kuruluşlar üzerinde oldukça büyük yıkımlara sebep olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında literatürde bilinen adıyla ?Mixture of Normals? yaklaşımıyla yapılan kurtosis düzeltmesinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Literatürde ?Mixture of Normals? yaklaşımından başka kurtosis düzeltme teknikleri de bulunmakla birlikte gerek veri ulaşılabilirliği gerek parametrik riske maruz değer ölçümlerinde sağladığı kolaylık açısından ?Senaryo Destekli Riske Maruz Değer? yaklaşımı kullanılmıştır.Çalışmada, kullanılan senaryonun seçiminden düzeltmenin parametrik riske maruz değer hesaplarına nasıl entegre edilmesi gerektiğine kadar uygulama sürecine ilişkin ayrıntılar, parametrik riske maruz değer hesaplamalarının detayları ve etkin bir risk yönetimi sürecinin ana parçaları anlatılmıştır.Yapılan düzeltme sonrasında parametrik yaklaşımla karşılaştırıldığında senaryo destekli yaklaşımın önemli artılarının olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Value-at-Risk is a general name for measuring financial risks of an institution within a given confidence level. In literature several methods like parametric and non-parametric methods are present in order to calculate Value-at-Risk of an institution. Importance of VaR calculations are increasing day by day since financial crisis occurred in 2001. VaR calculations are mandatory part of risk management systems since 2001 crisis according to BRSA regulations. After that studies related with VaR calculations gained importance.In this study, an example concerning with kurtosis adjusted Value at Risk application has been presented. Kurtosis adjustment is a vital part of risk measurement process especially in emerging markets such as Turkey. Because sudden changes in market conditions may result in financial disasters especially in emerging markets. From this point of view importance of normal mixture adjustment is increasing day by day. In the literature there are some other kurtosis adjustment tools present as well. However, since the approach?s data reachablity and easiness to combine with parametric approaches is present, Scenario supported Value at Risk method is used.In the study, scenario selection, integration details of normal mixture with parametric VaR, parametric VaR calculation details and main components of a financial institution?s risk management framework are presented.After the adjustment, the results are improved significantly with respect to parametric approach.